válkaČeskoslovenskoobjevy

Šok: Ve francouzské jeskyni našli záhadné kamenné kruhy z doby, kdy tam žili jen neandrtálci

Šok: Ve francouzské jeskyni našli záhadné kamenné kruhy z doby, kdy tam žili jen neandrtálci
Zdroj: messagetoeagle.com

V jeskyni Bruniquel nedaleko Toulouse na jihozápadě Francie byla nalezena dvojice kamenných kruhů vybudovaných z ulámaných stalagmitů. Podle všeho je tam postavili neandrtálci. Tajemné struktury jsou totiž staré 176 500 let!

chalkon 30. května 2016

Vědci je mají za jedny z nejstarších uměle vytvořených struktur na světě. Byly postaveny před asi 175 tisíci lety, což je dlouho předtím, než do Evropy dorazili moderní lidé. V této oblasti v té době žili jen neandertálci, takže to byli s velkou pravděpodobností právě oni, kdo tyto stavby postavil. To by ovšem znamenalo, že byli mnohem vyspělejší, než se doposud myslelo. Kruhy byly totiž vytvořeny ze stovek stalagmitů o celkové váze dvou tun, nalámaných tak, aby měly stejnou délku, a seskládaných do dvou kruhů o průměru sedm a patnáct metrů. Jde tedy o poměrně sofistikovanou záležitost, kterou by od neandrtálců nikdo nečekal.

„Znamená to, že první lidé byli schopni plně ovládnout podzemní prostředí. Prstence se nacházejí 336 metrů od vchodu do jeskyně. Byl to první krok k lidské modernitě,“ tvrdí archeolog Jacques Jaubert z university v Bordeaux.

Největší záhadou je, proč se s něčím takovým neandrtálci obtěžovali. Jaký pro ně mělo smysl stavět tyto kruhy hluboko v jeskyních? Je za tím skrytý nějaký obřadní účel? V jeskyni není světlo, takže šlo o poměrně komplikovaný stavitelský projekt. Jeskynní stavitelé si museli posvítit loučemi. Ovšem důvod jejich snažení zůstává neznámý. „Víme, že prstence jsou výtvorem lidí, ale zatím nevíme, proč je vytvořili,“ uzavírá Jaubert.

Další články

Zavří­t reklamu