válkaČeskoslovenskoobjevy

Šok pro lékaře: Onkologickým pacientům při testování nových léků proti rakovině ztmavly šedivé vlasy!

Šok pro lékaře: Onkologickým pacientům při testování nových léků proti rakovině ztmavly šedivé vlasy!
Zdroj: odditycentral.com

Jak známo, při onkologické léčbě vypadávají vlasy, nicméně objevily se nové léky na rakovinu, které mají naprosto odlišné vedlejší účinky – u starších lidí obnovují pigment v jejich šedivých vlasech! K tomuto překvapivému zjištění došel v nedávném době tým španělských vědců z barcelonské univerzity, když testovali tři nové léky proti rakovině.

Yvonne Pokorná 8. září 2017

Španělští vědci učinili velmi překvapivý objev, když testovali negativní vedlejší účinky tří nových léků proti rakovině – Keytruda, Opdivo a Tecentriq. Zjistili, že čtrnácti z 52 sledovaných pacientů jejich šedivé vlasy po použití těchto léků zhnědly nebo ztmavly. Výsledky svého výzkumu zveřejnili v článku publikovaném v odborném lékařském časopise JAMA.

Dr. Noelia Rivera, dermatoložka z Autonomní univerzity v Barceloně, uvedla, že když první testovaná osoba hlásila změnu barvy vlasů, ona a její kolegové si mysleli, že jde jen o ojedinělý případ. Ale pak zkontrolovali fotky jiných pacientů před léčbou a po ní a zaznamenali to stejné. Ve 13 případech šedé nebo bílé vlasy se kompletně přebarvily na tmavý nebo hnědý odstín, zatímco v jednom případě ztmavly jen částečně.

Foto: Lékařský časopis JAMA

Foto: Lékařský časopis JAMA

Studie také odhalila, že ve všech, kromě jednoho ze 14 případů, pacienti lépe reagovali na léčbu než ostatní pacienti, což naznačuje, že obnovení vlasového pigmentu může znamenat, že tyto léky skutečně účinkují. Lékaři ještě nemají vysvětlení pro změnu barvy vlasů, ale hodlají dále zkoumat jejich vedlejší účinky, aby vyloučili, zda nejde jen o čistou náhodu.

Je zajímavé, že léky podávané během tohoto výzkumu byly původně spojovány se ztrátou barvy vlasů u pacientů trpících rakovinou kůže. Osoby, které díky testování léků nabyli své původní barvy vlasů, měli rakovinu plic.

Léky proti rakovině s pozitivními účinky na barvu vlasů

Léky proti rakovině s pozitivními účinky na barvu vlasů

Noelia Rivera však varuje užívat tyto nové léky proti rakovině na pomoc proti šedivění vlasů, protože mají i jiné, mnohem méně příjemné vedlejší účinky. Pokud se ovšem potvrdí pozitivní účinky léčiv na obnovu vlasového pigmentu, může být v budoucnu vyvinuta nová léčba speciálně pro tento účel. Farmaceutický průmysl již dříve využil neočekávaných vedlejších účinky léků. Jako příklad uveďme lék na mužskou plešatost Propecia, lék na růžové řasy Latisse a injekce botoxu proti vráskám. Účinné látky v těchto léčivech byly původně schváleny pro léčbu zvětšené prostaty, očních potíží a křečí očních svalů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu