válkaČeskoslovenskoobjevy

Šok pro archeology: čínský farmář vykopal starobylý meč, ale krájel s ním maso v kuchyni!

Šok pro archeology: čínský farmář vykopal starobylý meč, ale krájel s ním maso v kuchyni!
Zdroj: shanghaiist.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Šedesátiletý farmář jménem I Šou-sien vykopal před pěti lety na poli čepel starobylého meče. Nález však neohlásil a místo toho meč používal v domácnosti ke krájení jako kuchyňský nůž. Až nedávno na to přišly čínské úřady a cenný předmět muži okamžitě zabavily.

Irena Gruberová 29. června 2015

Nalezený meč postrádá sice rukojeť i špičaté zakončení břitu, ale i tak má historickou hodnotu. Odborníci se domnívají, že pochází z období dynastie Čching (1644 – 1912), soudě podle znaků vyleptaných na čepeli meče, které značí Čching Lung Ťien – v češtině: meč zeleného draka.

Meč objevili úředníci z okresu Čcheng-kchou v čínské provincii Čchung-čching, když ve farmářově vesnici pátrali po starém zemědělském náčiní pro chystanou expozici. Ačkoliv se předpokládá, že nůž je velmi starý, určit jeho stáří bude nyní obtížné vzhledem k tomu, že farmář zrezivělý meč vyleštil a nabrousil, čímž ho zcela zbavil historické patiny.

Meče ťien se používají ve cvičení Tchaj-ťi-čchüan.

Meče ťien se používají ve cvičení Tchaj-ťi-čchüan.

Obousečné rovné meče zvané ťien se dodnes používají ve starém čínském cvičebním systému Tchaj-ťi-čchüan (tai-ťi) a čínském bojovém umění. Jejich historie sahá do doby před 3 tisíci lety. Před nástupem doby železné se vyráběly z bronzu a byly kratší. Asi před 2 tisíci lety je mečíři začali zhotovovat ze železa a oceli a délka mečů se postupně prodlužovala.

Meč ťien ztělesňuje vlastnosti cvičence tchaj-ťi – je přímý a pružný. Jeho použití vyžaduje ovládnutí těžiště, koordinaci celého těla a zejména pružnost páteře a uvolněné zápěstí. Cvičení s tímto mečem má pozoruhodný vliv na protažení a posílení celého těla.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu