válkaČeskoslovenskoobjevy

Sociální izolace snižuje imunitu organismu a zvyšuje riziko zánětu

Sociální izolace snižuje imunitu organismu a zvyšuje riziko zánětu
Zdroj: Profimedia

Žít dlouhodobě v sociální izolaci, což teď čeká zřejmě nejen Českou republiku, ale prakticky celou Evropu, není pro lidský organismus vůbec dobré. Ano, snižuje se riziko, že chytnete koronavir, ale celkově váš organismus bude strádat a bude se také snižovat jeho odolnost.

Tomáš Chalupa 19. března 2020

Typickým jevem jsou záněty. Zánět je v podstatě situace, kdy tělo začne produkovat ve velkém protilátky proti infekci nebo nějakému zranění. Zkrátka mobilizují se obranné složky organismu. Ale ty se spouští také v psychické nepohodě a stresu. Krátkodobě je zánět prospěšný, například když se říznete do prstu a dostane se vám do ní nečistota, zánět ránu obklíčí a začne bojovat s bakteriemi. Jenže u zánětů způsobených dlouhodobou karanténou a izolací jde o negativní jev, protože trvá dlouho a nemá žádnou fyzickou příčinu.

Vědci nyní hledají odpověď na otázku, proč dochází k zánětům v sociální izolaci. Základem zřejmě bude myšlenka, že člověk je společenský tvor a má to zakořeněno hluboko ve svých genech. Dlouhodobá izolace má negativní vliv na jeho psychiku a zřejmě také fyzickou stránku. Velmi důležitým faktorem je stres, protože ten prokazatelně snižuje imunitu. Jestliže tedy sociální izolace jedince stresuje, dochází ke snížení jeho imunity, což ve výsledku může vést k nemocem a zánětům. Jiný názor říká, že záněty jsou jen fyzickou odpovědí organismu, kterou vlastně tělo vysílá signál, že je v diskomfortní situaci. Konečně je zde názor, že jde vlastně o uzavřený koloběh. Lidé, kteří jsou nemocní, se přirozeně dostávají do izolace, aby nenakazili zbytek populace, a tím se jejich imunitní systém oslabuje, navíc se dostávají do stresu, který má rovněž negativní důsledky.

Ať je pravdivá kterákoliv teorie, faktem je, že v případě dlouhodobé karantény začínají do čistě medicínského problému vstupovat sociální faktory, a může se ve výsledku stát, že nemocnost lidí v karanténě se zvýší. Nikoliv přímo koronavirem, ale jiným typem nemocí nebo různých zánětů. Je nutné uvést, že jde zatím jen o teorie, protože dlouhodobá karanténa celých států se zatím nikdy nikde nekonala, takže výsledky si mohou odborníci zatím jen tipovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu