válkaČeskoslovenskoobjevy

Socialistická žvýkačka Pedro: symbol dětství a svobody za 1 korunu

Socialistická žvýkačka Pedro: symbol dětství a svobody za 1 korunu
Zdroj: Profimedia

Je libo žvýkačku? Prdni si do sáčku! Pedro: ikonická žvýkačka, co se stala symbolem své doby. Tento kult už žádná další žvýkací guma nepředčila. Pedro nebylo jen oblíbenou žvýkací radostí, ale pro mnohé zůstalo pozitivní retro vzpomínkou na neveselé komunistické časy.

Lenka Hamplová 24. září 2020

Když se řekne socialistická žvýkačka, bezesporu si každé Husákovo dítě vybaví Pedro. Tato jahodová pochoutka symbolizuje dětství každého socialistického dítěte. Žádná žvýkačka neuměla udělat tak perfektní bublinu jako právě Pedro. Kromě toho byla žvýkací guma vnímána i jako symbol svobody, protože nebyla příliš dostupná a do komunistického Československa se dovážela ze Západu.

První žvýkačka Pedro sjela z výrobního pásku středočeského závodu Velim v roce 1968, a přestože stroje chrlily tisíc žvýkaček za minutu, zůstávala nedostatkovým zbožím. Ročně se této žvýkací gumy vyprodukovalo přes 800 tun, a poptávka stále nebyla uspokojena.

Thumbnail # Kofila – sladký příběh s hořkým koncem. Reklamní mág skočil pod vlak
Mohlo by Vás zajímat:

Kofila – sladký příběh s hořkým koncem. Reklamní mág skočil pod vlak

Údajně byla receptura žvýkačky Pedro vytvořena podle amerických žvýkaček a prý byla tak vydařená, že zachutnala i kanadským hokejistům, když přijeli v roce 1978 na světový šampionát do Prahy. Pedro si pak ve velkém množství odváželi domů. Není divu, vždyť tehdy stálo pouhých 1 Kčs.

Růžová žvýkačka ve tvaru tenkého kvádru s typickým drážkováním si získala srdce snad každého. Vyráběla se ostatně z té nejlepší jedlé gumy dovezené z Holandska. Byla zabalena do červeného obalu se zeleným nápisem a postavou chlapečka v sombreru. Proč je na obalu vyobrazený zrovna mexický chlapec s rošťáckým úsměvem? To doteď není jisté. Teorie se různí. První je ta, že šlo o reakci na politiku Spojených států vůči Mexiku, druhá pak spočívala v domněnce, že žvýkačka odkazovala na mistrovství světa ve fotbale, které se mělo v roce 1970 konat v Mexiku.

Thumbnail # Mejdlíčka alias kačení mýdlo: Levná cukrovinka našich prababiček byla šíleným nápadem amatérského chemika
Mohlo by Vás zajímat:

Mejdlíčka alias kačení mýdlo: Levná cukrovinka našich prababiček byla šíleným nápadem amatérského chemika

I přes značnou oblibu jahodového Pedra se výrobci nebáli svůj produkt čas od času inovovat a experimentovat s ním. Za zmínku určitě stojí změna příchuti na skořicovou či kmínovou, nicméně tyto odvážné inovace se u spotřebitelů nesetkaly s pochopením. Ani drážkování v gumě nebylo vždy samozřejmostí – v 70. letech 20. století mělo Pedro tvar silnější destičky se zaoblenými okraji, která byla byla hladké, lehce jakoby pomoučená, bez rýhování. Změn tehdy doznal rovněž obal, když typickou červenou barvu vystřídala opoziční modrá.

Nebylo moc žvýkaček, kterým by Pedro v éře normalizace mohlo konkurovat. Milovníci retra si určitě vzpomenou na žvýkací gumu Sevak, jež ovšem nedostačovala Pedru na kvalitě a chuti.

Sláva všemi milované žvýkačky začala upadat spolu s pádem komunistického režimu. Výrobce se snažil podpořit prodej vkládáním samolepících obrázků, avšak moc to nepomohlo. Poslední Pedro ve Velimi zabalili nedlouho poté, co firmu v roce 1992 odkoupila nadnárodní společnost Nestlé. Ta se zaměřuje převážně na čokoládové výrobky a výrobou žvýkaček se nezaobírá, a tak výrobu Pedra v roce 1994 ukončila. Někdejší symbol svobody tak paradoxně vzal za své v časech svobody (a volného trhu).

Značku Pedro zakoupila později firma Candy Plus se sídlem v Rohatci a ta se pokusila vrátit ikonickou žvýkačku znovu na trh, byť v poněkud pozměněné podobě. Dnes už Pedro nejsou jenom žvýkačky, ale také šťavnaté a lahodné želé, tradiční lékořicové pendreky, komprimáty, lízátka nebo ovocné pendreky a pásky.

 

Další články

Zavří­t reklamu