válkaČeskoslovenskoobjevy

Sochy na Velikonočním ostrově opět v zájmu vědců

Sochy na Velikonočním ostrově opět v zájmu vědců
Zdroj: iflscience.com

Celá století jsou opředeny obří sochy na Velikonočním ostrově tajemstvím. Jak mohli lidé Rapa Nui něco takového postavit, a proč vlastně? To jsou otázky, které se stále nepodařilo zcela spolehlivě vysvětlit. Nyní se objevila další teorie, která se týká dvou soch v kamenolomu Rano Raraku. Doposud se mělo za to, že sochy tam byly nachystané k transportu na pobřeží. Možná je to ale jinak.

Tomáš Chalupa 1. února 2020

Vědci z Kalifornské univerzity a také tým vědců z Cotsenova institutu archeologie společně prozkoumali dvě sochy a také kámen v Rano Raraku, odkud pocházel materiál na ostatní sochy. A provedli chemickou analýzu, která ukázala velmi zajímavé výsledky. Ovšem nikoliv u samotných kamenů, ale okolní půdy. Rano Raraku má totiž půdu mimořádně bohatou na vápník a fosfor. A v zemi se našly pozůstatky banánů a batátů. Poblíž Rano Raraku se také nalézá jezero, které je důležitým zdrojem vody pro celou oblast.

Podle vědců je zřejmé, že Rano Raraku a okolí bylo po lid Rapa Nui velmi významné z hlediska zemědělství. Místní půda obecně nebyla pro pěstování zemědělských plodin příliš vhodná, a rychle se vyčerpala. U Rano Raraku to ale bylo jinak. Vědci se domnívají, že ony dvě sochy, které jako jediné v Rano Raraku zůstaly, tam nechali Rapa Nui záměrně. Původní teorie hovořily o tom, že tyto sochy měly být přemístěny na pobřeží k ostatním sochám. Tým archeologů se ale domnívá, že naopak byly záměrně ponechány v Rano Raraku, aby posvětily jeho půdu, která byla naprosto klíčová pro Rapa Nui.

Potvrzení této teorie by mohlo přinést rozluštění hieroglyfů, které mají obě sochy na zádech. Tam zřejmě může ležet vysvětlení významu těchto dvou soch. Zatím se ale nepodařilo znaky rozluštit. Už teď jsou si ale vědci jistí, že Rano Raraku bylo více než jen zdrojem kamene pro sochy, ale byl také důležitou zemědělskou oblastí. Sochy ji nejspíše měly chránit a dodávat jí náklonnost bohů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu