Sochy Moia na Velikonočním ostrově skrývaly překvapení. | zdroj: YouTube


Sochy na Velikonočním ostrově nemají jen hlavy, ale celá těla! Archeologové se k nim teď prokopávají

TÉMATA: archeologické objevy | velikonoční ostrov | sochy moia

user-avatar

Tyrion

16. 07. 2015 | 11:00

Tajemství soch na Velikonočním ostrově se ještě prohloubilo, a to doslova! Ukázalo se, že jejich hlavy jsou spojeny s těly zakopanými několik metrů pod zemí. Dlouho však nikoho nenapadlo je prozkoumat a zjistit, jak jsou hluboko do země zapuštěny.

O tom, že vysoké placaté obličeje roztroušené po Velikonočním ostrově mají pod zemí tělo, se vědělo již od prvních vykopávek, které v roce 1919 na ostrově prováděla expedice vedená Katherine Routledgeovou. V roce 1955 to potvrdil i cestovatel Thor Heyerdahl a o 30 let později ke stejnému zjištění nezávisle došel i český experimentální archeolog a dnes úspěšný komunální politik Ing. Pavel Pavel, který však své objevy v době normalizace nedokázal celosvětově zpropagovat.

O tom, že sochy moia představují celé postavy, a nikoli jen hlavy, tak archeologové sice věděli, ovšem širší veřejnost o tom neměla tušení. Teprve až v nedávné době začali archeologové hlouběji odkrývat skrytá tajemství Velikonočního ostrova a snímky odhalující celá těla soch zasypaná pod zemí vyvolaly velké překvapení, ba senzaci.

Archeologické vykopávky odkrývají dolní části soch.

„Všichni byli překvapení, když se ukázalo, že sochy moia mají pod zemí těla. Mysleli si, že jsou tu jen hlavy, protože okolo 150 soch bylo až po ramena pohřbeno do sopečného svahu, a to jsou ty nejznámější, nejkrásnější a nejvíc fotografované sochy na Velikonočním ostrově,“ vysvětluje americká archeoložka Jo Anne Van Tilburgová z Kalifornské univerzity v Los Angeles. Pod jejím vedením probíhá na ostrově výzkum, jehož cílem je řádně zdokumentovat všechny sochy v jejich celistvosti. „Jak vypadají, kde byly objeveny, jak souvisejí s místem nálezu. Je nezbytné vytvořit soupis těchto soch coby artefaktů za účelem jejich ochrany pro budoucí generace,“ přibližuje poslání expedice Tilburgová. Její tým již odhalil, že spodní části soch mají vytesané glyfy – různé čáry a ornamenty, jejichž význam zůstává archeologům nejasný. Podle jedné z teorií mohlo jít o podpisy dávných sochařů nebo o označení majitelů soch.

Vykopávky také odkryly, že sochy stojí na kamenných dlážděných plošinách pohřbených v zemi. Badatelé v nich objevili díry, které nejspíš sloužily k zapuštění dřevěných klád, podpírajících sochy. Domorodci zřejmě sochy vztyčovali pomocí promyšleného systému vodících lan. Celý proces byl doprovázen rituálem „Našli jsme značné množství červeného pigmentu, používaného nejspíš k pomalování soch,“ uvedla Tilburgová. Objev kosti tuňáka v základech jedné sochy rovněž potvrdil pravdivost místních pověstí, v nichž se traduje, že prastaří kameníci byli za svou práci odměňováni masem z tuňáků.

Sochy jsou větší, než se původně zdálo.

Zůstává však mnoho otázek, na které vědci dosud nenalezli uspokojivé odpovědi. Koho sochy představují? Bohy, zemřelé předky nebo kamenné strážce ostrova? Jak byly vyráběny a transportovány? Tilburgová například zpochybňuje teorii Ing. Pavla Pavla, že je domorodci dokázali takzvaně rozchodit. Podle ní je na vzdálenost mnoha mil přemísťovali v náročném terénu nějakým praktičtějším a rozumnějším způsobem. V každém případě je záhadou, proč ostrované věnovali tesání soch tolik času a práce a vykáceli kvůli nim téměř všechny stromy na ostrově, což vedlo k erozi a ztrátě úrodné půdy a vyschnutí potoků i studánek.

Dnes se na ostrově nachází 887 soch, většina z nich měří v průměru kolem pěti metrů, ale ta největší je vysoká přes 21 metrů a vyrovná se tak pětipatrovému domu. Krátce po příchodu prvních Evropanů v roce 1722 však začali domorodci sochy bořit. Když pak anglický mořeplavec James Cook připlul v roce 1774 k ostrovu, spatřil už jen poražené sochy. Dávali snad ostrované sochám za vinu úpadek a kolaps své společnosti, která se kvůli hladomoru musela uchýlit i ke kanibalismu? Můžeme si z toho dnes pro sebe vzít nějaké ponaučení? "Společnost by se měla rozhodovat z hlediska delšího horizontu a věnovat pozornost všem souvislostem," napovídá Tilburgová. 

 

user-avatar

Tyrion

16. 07. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu