válkaČeskoslovenskoobjevy

Sochy, které nerozeznáte od skutečných lidí. Ale neuvěříte, jak jsou obrovské!

Sochy, které nerozeznáte od skutečných lidí. Ale neuvěříte, jak jsou obrovské!
Zdroj: wikicommons
+ 7 fotek+ 8 fotek

Australský umělec Ron Mueck vytváří dokonale realistické sochy lidí, které se od skutečných osob liší jenom svojí velikostí. Těmito obry a trpaslíky si dokázal podmanit celý svět. Pokud byste si chtěli některé z jeho děl pořídit domů, nachystejte si aspoň milion.

Kateřina A. 29. srpna 2015

Svoji kariéru začal Ron jako výrobce loutek pro dětské pořady a filmy. Jeho ambice ale byly vyšší a tak si po přestěhování do Londýna založil vlastní firmu, specializovanou na výrobu realistických pohyblivých modelů pro reklamní průmysl.

Přestože byly tyto makety propracované do detailu, byly většinou určené jen pro záběry z jednoho úhlu, a jejich zadní strany odhalovaly jejich konstrukci. Ron Mueck však toužil vyrábět realistické sochy, které by byly perfektní ze všech stran.

Jeho umělecká kariéra odstartovala roku 1996, kdy začal vystavovat své první sochy. Každé dílo začíná náčrtem, následně vyrobí silikonovou formu, ze které výslednou sochu odlije. Pak přichází fáze zlidšťování, což obnáší barvení pokožky, vytvoření rozšířených pórů, vrásek, pih, implantace vlasů, vousů, ochlupení. Mueck se nesnaží vytvořit ideál krásy, jeho díla jsou maximálně realistická a obsahují všechny fáze lidského života. Najdeme mezi nimi nemluvňata, těhotné ženy, starce a ti všichni jsou i při své nedokonalosti dokonalí. Jsou věrnými kopiemi lidí, od kterých se liší jen jednou věcí – svou velikostí.

Sám autor říká: „Nikdy nevytvářím sochy v životní velikosti, protože mi to nepřipadá zajímavé. V životní velikosti přece potkáváme lidi každý den.“

Další články

Zavří­t reklamu