Bronzová busta kočky ze starověkého Egypta

Bronzová busta kočky ze starověkého Egypta | zdroj: BBC


Socha kočky ze starověkého Egypta málem skončila v koši. Nakonec ji pozůstalí vydražili za téměř dva miliony korun!

TÉMATA: starověk | egypt | památky | kočky

user-avatar

Markéta Oderská

22. 02. 2015 | 06:00

Dlouhá léta zdobila krb v jednom zapadlém domku v Cornwallu busta kočky v životní velikosti. Když majitelka loni v listopadu zemřela, považovali pozůstalí sochu za bezcennou dekoraci a málem ji vyhodili do koše. Měli štěstí, že jim v tom zabránil pozvaný expert na starožitnosti. Minulý pátek prodali kočku v dražbě za 52 tisíc liber! Ukázalo se, že pochází ze starověkého Egypta a je stará 2 500 let.

Hlava kočky v životní velikosti je vyrobená z bronzu a zdobí ji zlaté náušnice. Je posazena na leštěné desce z břidlice. Jde o originál z doby okolo 600 let před naším letopočtem. Nikdo z příbuzných ženy, která bustu vlastnila, si nebyl vědom její hodnoty. Kdyby při úklidu pozůstalosti nepozvali do domu dražitele a experta na cennosti David Laye, možná by kočka skončila v kontejneru.

David Lay sochu zprvu také považoval za pouhou reprodukci, ale pro jistotu si ji odnesl do své kanceláře, aby si ji zblízka prohlédl. Teprve tam mu došlo, že možná drží v rukou vzácný originál. Odnesl bustu do Britského muzea, kde mu šéf oddělení starověkého Egypta s nadšením potvrdil, že jde o nádherný kousek z období 26. dynastie (asi 700 až 500 let před Kristem). Za této dynastie se v Egyptě velmi rozšířilo uctívání zvířat. Zabít v té době kočku se považovalo za hrdelní zločin. Bohatí Egypťané své kočky zdobili dokonce šperky a po jejich smrti je nechali balzamovat a mumifikovat a přinášeli jim obětiny v podobě mléka a myší i krys. Jejich úmrtí dlouze oplakávali a na důkaz smutku si nechali oholit obočí. Sochy koček (často ozdobených šperky) následovaly svého majitele do hrobu.

Kde se však vzala staroegyptská socha kočky v nejzápadnějším cípu britského Cornwallu? Během rozhovoru s pozůstalými se David Lay dozvěděl, že manželem zemřelé majitelky byl někdejší ředitel prestižní aukční síně Spink and Son v Londýně Douglas Liddell. Společnost, jíž v letech 1946 až 1976 šéfoval, byla známá svými obchody se starobylými egyptskými artefakty. V roce 1939 například dražila jmění význačného archeologa Howarda Cartera, jenž objevil slavný Tutanchamonův hrob. Je možné, že Liddell kočku získal právě z Carterovy pozůstalosti. Zvláštní je, že se nikdy o tom své rodině nezmínil. Ta vůbec netušila, jaký vzácný předmět zdědila. Minulý pátek jej na aukci koupil za 52 tisíc liber (v přepočtu 1 946 100,00 Kč) jeden kupec z Londýna.

 

user-avatar

Markéta Oderská

22. 02. 2015 | 06:00

Zavří­t reklamu