válkaČeskoslovenskoobjevy

Socha Davida zblízka: Prohlédněte si detaily majestátního Michelangelova díla

Socha Davida zblízka: Prohlédněte si detaily majestátního Michelangelova díla
Zdroj: twistedsifter.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Je to už více jak pět století, co byla dokončena proslulá Michelangelova socha Davida. Dodnes ale udivuje svým dokonalým provedením.

Simona Knotkova 5. prosince 2016

Přes pět metrů dlouhá a skoro šest tun vážící skulptura byla vytesána do těch nejmenších anatomických detailů a jen málokomu dalšímu se později podařilo lépe vyobrazit mužské tělo. Genialitě renesančního tvůrce přidává i skutečnost, že mu na začátku tesání bylo pouhých šestadvacet let. Davida pak dokončil o tři roky později.

Historie mramoru, z něhož byla socha vytesána, přitom sáhá daleko do minulosti a ještě před Michelangelem se o jeho opracování pokusili Agostino di Duccio a Antonio Rossellino. Oba dva své práce ale po čase vzdali a kus carrarského mramoru pak chátral dvacet pět let na dvoře florentské katedrály. Byl to právě až Michelangelo, který tohoto kamenného obra pokořil a proměnil ho v jedno z nejpozoruhodnějších uměleckých děl historie.

Originální sochu dnes najdete v Muzeu umění v Benátkách (Galleria dell’Accademia). V galerii si můžete prohlédnout jednotlivé části Davida pod bližším pohledem.

Další články

Zavří­t reklamu