válkaČeskoslovenskoobjevy

Sobi v Rusku tvoří záhadné kruhy. Snaží se nám tím něco sdělit?

Před nedávnem se stalo virálem video, které ukazuje podivné chování sobů z Murmanské oblasti. I když se možná nejedná o paranormální jev, logické vysvětlení zatím také nikdo nenašel.

Simona Knotkova 11. června 2018

Video publikoval na Facebooku ředitel petrohradského muzea antropologie a etnografie Kunstkamera Andrej Golovnev. Jsou na něm vidět stáda sobů, kteří ve směru hodinových ručiček chodí v kruhu. Z výšky připomínají vířící kolo. Uprostřed hejna několik sobů jenom postává. K tomuto jevu přitom dochází nejenom v ohradě, ale také na volném prostranství.

Golovnev ke zveřejněnému videu napsal komentář: „Můj kamarád si myslí, že kola a víry tvoří cesty do jiné dimenze.“ Podobné teorie vyznávají i další lidé. Podle některých mohou zvířecí kruhy odkazovat k mimozemšťanům. Jednou z teorií je také neviděná energetická síla, kterou vnímají pouze sobi. To může být například i magnetické pole, protože Kolský poloostrov se nachází blízko severního pólu.

Ti, kdo nevěří na nadpřirozeno, se ale snaží přijít na racionálnější vysvětlení. Vířící sobi by tak kupříkladu mohli chránit nejslabší články stáda, které postávají uprostřed. Jelikož jim podle videa ale žádné viditelné nebezpečí nehrozí, není moc jasné, k čemu by jim tento obranný mechanismus byl. Možná se také jedná o způsob, jak se zvířata v arktické zimě udržují v teple.

Jakou teorii máte pro záhadný jev vy?

Další články

Zavří­t reklamu