válkaČeskoslovenskoobjevy

Sny jsou pokračováním našeho každodenního života, odhalila rozsáhlá studie

Sny jsou pokračováním našeho každodenního života, odhalila rozsáhlá studie
Zdroj: pixabay.com

Sny byly, jsou a pravděpodobně vždycky budou velkou neznámou našich životů. Jednou skutečností si jsou vědci už ale nejspíš jistí - sny jsou pokračováním našeho reálného každodenního bytí.

Simona Knotkova 15. června 2021

Sny jako pokračování našeho bdělého života je teorie, kterou v minulosti propagovalo už množství vědců včetně Sigmunda Freuda. Tuto hypotézu nyní potvrdila i rozsáhlá studie badatelů z Università degli Studi Roma Tre v Římě. Jak zjistili, funguje to i naopak a sny mají vliv na naše chování či schopnosti, když jsme vzhůru.

Thumbnail # Jsou naše sny pohledem do jiných dimenzí?
Mohlo by Vás zajímat:

Jsou naše sny pohledem do jiných dimenzí?

„Výzkum opakovaně potvrdil to, čemu spánkoví vědci říkají ‚hypotéza o kontinuitě snů‘; že většina snů je pokračováním toho, co se odehrává v našem každodenním životě. Ukazuje se, že snění je ovlivněno každodenním životem (například úzkostné stavy negativně ovlivňují sny) a naopak (například snění ovlivňuje naši schopnost řešit problémy),“ hlásají ve své nejnovější studii badatelé vedení počítačovým vědcem Alessandrem Foglim.

K tomuto závěru došli na základě 24 tisíc snů, které sesbírali z obří snové databáze DreamBack. K analýze snů sestavili nástroj, zjednodušenou verzi tradiční metody Halla a Van de Castla, který jednotlivé sny automaticky vyhodnocoval a zaměřoval se na jejich osobnosti, sociální interakce a emoce. „Tyto tři dimenze jsou považovány za nejdůležitější pomůcku v interpretaci snů, protože definují páteř snového příběhu – kdo byl přítomen, co se stalo a jaké emoce byly vyjádřeny,“ stojí ve vědeckém textu.

Výsledná data, která výzkumníkům poskytl softwarový nástroj, byla následně srovnána s ručně psanými poznámkami a vylíčeními snů z rukou snových expertů. Závěry se shodovaly až ve třech čtvrtinách, což autoři studie berou jako slibné znamení do budoucna. Nadále se vyvíjející technologie by v dalších letech mohly přinést naprostý průlom v tak delikátní disciplíně, jako je výzkum snů. Podle těch nejodvážnějších vyhlídek bychom jednoho dne mohli dokonce vybudovat metody, které by dokázaly spojit snový svět s reálným životem.

Zájemci si mohou celou studii přečíst v žurnále Royal Society Open Science.

Další články

Zavří­t reklamu