Snímek vlevo je běžný snímek povrchu, napravo snímek pořízený technologií LIDAR.

Snímek vlevo je běžný snímek povrchu, napravo snímek pořízený technologií LIDAR. | zdroj: messagetoeagle.com


Snímky ze satelitu odhalily pozůstatky 10 500 let starého města v Oklahomě

TÉMATA: usa | archeologie | indiáni | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 12. 2016 | 10:00

Satelit za pomoci technologie LIDAR odhalil, že v lesích u Beaver River v Oklahomě existovalo dříve velké indiánské osídlení. Po původních indiánských obyvatelích Severní Ameriky přitom mnoho pozůstatků nezbylo, a je tak běžně velmi těžké je najít.

U Beaver River bylo místo, kam Indiáni nosili zabité bizony a zpracovávali zde jejich kůže a maso. Bylo zde stálé osídlení, jehož obyvatelé se na lov bizonů a jejich zpracování specializovali. Tým vedený archeologem Lee Bementem získal snímky ze satelitu NASA, který jednoznačně odhalil, že zde bylo sídliště indiánů.

"NASA nám ušetřila spoustu práce a času. Z vesmíru nikdy neobjevíte bizoní kosti, ale najdete geologické útvary, které vám řeknou, kde hledat, " říká Bement.

LIDAR umožňuje vytvoření 3D obrazů povrchu země, který je jinak skrytý pod stromy a z výšky prakticky není vidět. Právě tato technologie se nyní stává velmi oblíbenou u archeologů, protože umožňuje prohledat rozsáhlé oblasti bez toho, aby tam musel pátrat a kopat vědecký tým. Teprve na základě analýzy snímků se vědci vypraví tam, kde mají jistotu, že něco najdou. To je i případ sídliště od řeky Beaver River. 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 12. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu