válkaČeskoslovenskoobjevy

Snímky víl z Cottingley přesvědčily i slavného Conana Doyla

Snímky víl z Cottingley přesvědčily i slavného Conana Doyla
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Pět fotografií zvané Víly z Cottingley bylo pořízeno mezi lety 1917 a 1920. Snímky nafotily dvě mladé sestřenice Elsie Wrightová a Frances Griffithsová žijící ve městě Cottingley poblíž Bradfordu v Anglii. A bylo z toho velké pozdvižení, protože na fotkách se objevily magické víly.

Tomáš Chalupa 20. dubna 2019

Veřejnost byla rozdělena. Část lidí vše považovala za podvrh, ale mnoho lidí oběma dívkám věřilo. Mezi nimi byly i takové osobnosti jako spisovatel Arthur Conan Doyle, autor slavného Sherlocka Holmese.

Vše začalo, když se Frances Griffithsová přestěhovala z Jižní Afriky do Anglie, do městečka Cottingley, zatímco její otec bojoval ve válce. Jednoho dne si hrála se svou sestřenicí Elise a od jejího otce si půjčily fotoaparát. Dívky se fotily a otec jim pak snímky vyvolal. Jaké bylo jeho překvapení, když na nich spatřil postavy malých okřídlených víl.

Samozřejmě ale nevěřil, že víly jsou skutečné. Myslel si, že dívky použily nějaké papírové figurky, které do fotek naaranžovaly. Tím by celá věc mohla skončit, ale manželka pana Wrighta byla náruživá spiritistka a docházela na spiritistické seance. Snímky vzala s sebou a ukázala je mluvčí skupiny. Ta z nich byla unešená a tvrdila, že fotky jsou pravé.

Tím se roztočil celý kolotoč událostí, do kterého se zapletl i slavný spisovatel Doyle, když byly fotky zveřejněny, a současně se začaly ozývat hlasy, že jde o podvrh. Doyle dokonce zašel tak daleko, že zakoupil fotoaparát, který oběma dívkám věnoval, aby nafotily znovu své „malé kamarádky“, jak vílám říkaly. A skutečně pořídily ještě další snímky s vílami. Veřejnost ale nebyla zdaleka přesvědčena a hlasy, že jde o podvrh, sílily.

Veřejný zájem přes všechnu Doylovu snahu postupně uvadal, což bylo nejspíše dobře, protože teorie o vílách byla neudržitelná. Nikdy se sice neprokázalo, jak obě dívky fotky vytvořily, ale je zcela zřejmé, že nešlo o skutečné víly. Wrightová navíc po letech naznačila, že fotky byly podvrh, zatímco Griffithsová vždy tvrdila, že snímky jsou pravé.

Situace tak zůstává stejný jako v roce 1920. Kdo chce věřit, že fotky jsou pravé a zachycují skutečné víly, ten může věřit i nadále. A kdo nevěří, ten věřit nemusí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu