válkaČeskoslovenskoobjevy

Smutný příběh kouřící dívky ze slavné fotografie: Stala se drogově závislou a skončila ve vězení

Smutný příběh kouřící dívky ze slavné fotografie: Stala se drogově závislou a skončila ve vězení
Zdroj: vintag.es

Mary Ellen Mark byla v roce 1990 vyslána do Severní Karolíny, aby na tamní venkovské škole pro problémové děti nafotila reportáž. Cenami ověnčená fotografka si oblíbila zejména devítiletou dívku Amandu.

Simona Knotkova 14. června 2019

„Byla tak zkažená, až byla úžasná, mluvila strašně vulgárně. Byla geniální. Já sama jsem ostatně byla vcelku problémovým dítětem. Byla jsem plná emocí, divoká a ve škole jsem rebelovala. Velmi mě dojímají děti, které nemají žádné výhody. Jsou daleko zajímavější než děti, které mají všechno. Mají v sobě vášeň a emoci, silnou vůli,“ sdělila Mark později časopisu Vogue.

Amanda Marie Ellison (roz. Minton) žila v chudé čtvrti, které se přezdívalo Sin City. Nájem byl nízký a hemžilo se to tam nebezpečnými živly. Mark ji jednoho dne vyfotila v dětském bazénku, kde trávila horké letní odpoledne společně se svou sestřenicí, osmiletou Amy Minton Velasquez. Snímek následně obletěl svět a stal se šokující fotografickou výpovědí dítěte žijícího na okraji společnosti. Celkový dojem umocňovalo i dívčino líčení a umělé nehty.

Mark zemřela v květnu roku 2015. O měsíc později se redaktoři National Public Radio vydali po stopách hlavní aktérky snímku. Vypátrali ji znovu v Severní Karolíně ve městě Lenoir. Jak můžete tušit, její další život byl jednosměrkou do pekla. V jedenácti letech se dostala do adoptivní péče a stěhovala se z domu do domu. V šestnácti letech propadla tvrdým drogám. Nějakou dobu pobývala také ve vězení. Nikdy ale nezapomněla na ženu, která s ní na začátku 90. let pořídila legendární snímek a se kterou si vypěstovala neobvyklé pouto.

Celé roky se pokoušela fotografii i její autorku vypátrat, ale neúspěšně. Teprve když fotografka zemřela, dozvěděla se o tom z facebookového příspěvku své sestřenice. „Brečela jsem. Najednou to na mě všechno spadlo,“ přiznala.

Poodhalila také pozadí focení: „Když přišla a fotila si nás, napadlo mě: ‚Hej, lidi to uvidí a někdo si mě třeba všimne. Věci se konečně můžou změnit.‘ Myslela jsem, že existuje způsob, jak z toho ven. Nic se ale nestalo.“

Ani 25 let po pořízení snímku se nezbavila cigaretové závislosti. Jako dítě by prý byla schopná i krást, aby dostala svou pravidelnou dávku nikotinu. „Kdyby se mi nepodařilo sehnat cigarety, kdyby mi je někdo nedal, tak ano, ukradla bych je. Seděla bych pak v lese a kouřila do doby, než by byly všechny pryč.“

Co se ale týče dalších věcí jejího života, v době pořizování rozhovoru Amanda tvrdila, že z nejhoršího je už venku. „Myslím, že paní fotografka by měla radost, jak daleko jsem se dostala.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu