Stuart Sutcliffe příliš do kapely Beatles nezapadal, fanynkám se ovšem ohromně líbil.

Stuart Sutcliffe příliš do kapely Beatles nezapadal, fanynkám se ovšem ohromně líbil. | zdroj: allthatsinteresting.com


Smutný a krátký život Stuarta Sutcliffa, pátého člena kapely Beatles

TÉMATA: beatles | celebrity | hudebníci | anglie

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 12. 2018 | 14:00

Málokdo ví, že jednu dobu měla kapela Beatles pět členů. Tím pátým byl Stuart Sutcliffe, který ale bohužel tragicky zemřel a jeho jméno bylo rychle zapomenuto.

O pátém členu Beatles se mezi fanoušky už léta hovoří. Ale není to Stuart Sutcliffe, o kom se zapálení fandové baví. Někteří mluví o managerovi skupiny Brianu Epsteinovi, případně o producentovi Georgi Martinovi. O obou se totiž při různých příležitostech Paul McCartney vyjádřil jako o „pátém členovi kapely“. Spekulovalo se také o Peteu Bestovi, který bubnoval před Ringo Starrem. Jenže ten byl v tu dobu čtvrtý brouk, protože Starr ještě s kapelou nehrál.

Jediný pátý člen kapely Beatles se jmenoval Stuart Sutcliffe. Ten byl oficiálním členem kapely před jejím vzestupem, v dobách, kdy ještě beatlemánia nejela na plné obrátky. Sutcliffe se narodil ve skotském Edinburghu roku 1940. Jeho rodina se brzy přestěhovala do Anglie. V Liverpoolu se setkal s Johnem Lennonem na fakultě umění, kde oba počátkem 60. let studovali.  Sutcliffe měl pověst nadaného malíře. Lennon a McCartney ho přemluvili, aby si koupil baskytaru a založil s nimi kapelu. Říká se, že to byl Sutcliffe, kdo pro ni vymyslel název Beatles.

Hrál s Beatles v Hamburku, kde se seznámil se svou budoucí ženou Astrid Kircherovou. Když zazpíval song Love Me Tender, sklidil údajně daleko větší aplaus než kdokoliv jiný z kapely. To mělo za následek určité pnutí mezi ním a McCartneym. Ten také žárlil na to, že Lennon se v té době přátelil se Sutcliffem víc než s ním.

Podle autora knihy The Beatles Anthology George Harrisona, nebyl Sutcliffe vůbec dobrý hudebník. „Nebyl moc dobrý muzikant. Vlastně vůbec nebyl muzikant, dokud ho nepřemluvili, aby koupil tu baskytaru. Naučil se pár věcí, ale moc netrénoval. To ale nevadilo, protože prostě vypadal cool.“

Sutcliffe ale cítil, že do kapely nezapadá a hudebně jí nemá mnoho co nabídnout. Chtěl se stále více věnovat výtvarnému umění, a nikoliv hrát na baskytaru, takže nakonec z kapely v roce 1961 sám odešel a dal se na studia v Německu.

V tu dobu ho ale začaly trápit velké bolesti hlavy a také se stával stále citlivějším na světlo. 10. dubna roku 1962 zkolaboval a zemřel při převozu do nemocnice. Jeho sestra Pauline se svěřila médiím, že zdravotní problémy byly důsledkem rvačky s Johnem Lennonem, k níž mělo dojít pár měsíců před jeho smrtí. Co je na tom pravdy, je těžké posoudit. Ovšem je nepochybné, že Sutcliffovy smrti nikdo z kapely nijak zvlášť nelitoval. Vztahy mezi nimi byly chladné už při jeho odchodu z kapely.

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 12. 2018 | 14:00

Zavří­t reklamu