válkaČeskoslovenskoobjevy

Smrtící tajemství flakónu královny Hatšepsut

Smrtící tajemství flakónu královny Hatšepsut
Zdroj: ancientpages.com

Královna - faraonka Hatšepsut byla pozoruhodná a významná žena v egyptských dějinách. Byla úspěšná a velmi silná, což byl možná důvod, proč byla vymazána z historie země.

Tomáš Chalupa 4. listopadu 2017

Hatšepsut usedla na trůn v roce 1478 před naším letopočtem. Byla to pátá vládkyně patřící k 18. dynastii. Oficiálně vládla společně s faraonem Thutmosem III., který na trůn usedl jako dítě rok před ní. Za jejich vlády byl Egypt ve velkém rozkvětu. Hatšepsut nechala postavit více staveb než kterýkoliv jiný panovník před ní, a snažila se, aby i běžní Egypťané bohatli.

Hatšepsut však trpěla rakovinou, a byla to pravděpodobně tato nemoc, která jí zabila. Archeologové našli její flakón, ale mnoho let mu nevěnovali žádnou velkou pozornost. Věřili, že šlo pouze o nádobu na parfémy. Až Michael Höveler-Müller, ředitel Egyptského muzea v Bonnu, a specialista na farmakologii Helmut Weidenfeld z téže univerzity flakón blíže prozkoumali. A nestačili se divit tomu, co zjistilli.

Hatšepsut měla ve svém flakónu podle všeho výtažek z muškátového oříšku a palmových ořechů. Tuto substanci královna používala na péči o pleť a také jako lék na ekzémy. Účinky této substance jsou dobře známy i dnešním farmaceutickým firmám, ovšem jejich používání je zakázáno, protože látka je silně rakovinotvorná. To ovšem dávní Egypťané netušili, a tak je velmi pravděpodobné, že se Hatšepsut sama zabila používáním své kosmetiky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu