válkaČeskoslovenskoobjevy

Smrtící kosmetika: rtěnky bývaly nástrojem ďábla a prostitutek

Smrtící kosmetika: rtěnky bývaly nástrojem ďábla a prostitutek
Zdroj: Pexels.com

Kolumbijská herečka Sofia Vergara pronesla známou větu: "Když vyjdu ven bez rtěnky, připadám si nahá". Hezky tím shrnula kult, který kolem nanášení barvy na ženské (i mužské) rty panuje. Ženy odjakživa toužily být s pomocí rtěnky krásnější, a neváhaly tím dokonce ohrozit i své zdraví.

Marta Šindlauerová 15. února 2021

Ženy si barvily své rty už před pěti tisíci lety v Mezopotámii. Tehdy drtily červené kameny a vzniklý prášek si pak nanášely na rty. V Egyptě zase ženy prahnoucí po krásnějším vzezření používaly směs z ruduch (červených mořských řas), jódu a bromu. Takto se ovšem zvelebovaly především egyptské prostitutky. Ostatně i ve starém Řecku se ženy s rtěnkou považovaly za kurtizány, naopak nejvřeleji se ke rtěnkám stavěli staří Římané, pro které byly zvýrazněné rty známkou bohatství a vysokého společenského postavení.

Indky vyráběly své pomády z jílu, řas a jako hlavní ingredienci používaly různé druhy sušeného hmyzu. Našly se důkazy, že Kleopatra a Nefertiti si rtěnky tvořily z prášku z usušených rostlin, bobulí a hmyzu, a brzy se rozšířily tyto kosmetické fígly i mezi běžné egyptské ženy, ale takovéto směsi byly prudce toxické a „nositelka“ si tak za žádnou cenu nesměla olíznout rty nebo se s někým líbat (takovým polibkům se pak říkalo „polibky smrti“). I navzdory hrozící otravě ženy nemohly odolat pokušení být krásnější.

Thumbnail # Bez make-upu ani ránu: Líčení se stalo trendem ve 20. letech
Mohlo by Vás zajímat:

Bez make-upu ani ránu: Líčení se stalo trendem ve 20. letech

Ranní křesťané středověké Evropy považovali make-up za ďáblův nástroj, decentní žena měla podle nich mít přirozený vzhled a jakékoli zkrášlování bylo považováno za těžký hřích. V Británii se během 17. a 18. století pomády dočkaly i oficiálních zákazů v rámci rozhodnutí parlamentu, které s průběhem času dokonce vyústily v potenciální trestný čin, který by „vlákal muže do svazku manželského za pomoci zkrášlujících praktik, což by se dalo považovat za čarodějnictví“.

Pokud se podíváme přes oceán do Ameriky, tamější společnost měla ke rtěnkám rovněž dlouhodobě negativní postoj. Ledy probořila až francouzská herečka Sarah Bernhardt. Když se v USA poprvé objevila na veřejnosti s červeně namalovanými rty, způsobila doslova skandál. Inu, ve filmu bylo odpustitelné všechno, ale mimo divadlo se pořád lpělo na konvencích a Bernhardt je úspěšně porušila.

Thumbnail # Novým kosmetickým hitem jsou čínské rtěnky s květinami
Mohlo by Vás zajímat:

Novým kosmetickým hitem jsou čínské rtěnky s květinami

Během druhé světové války se z rtěnky jakožto těžce nedostatkového zboží stala luxusní záležitost, a tím se ještě více zvýšila její prestiž. Po válce se americké časopisy předháněly v tom, kdo „nevkusné a zbytečné“ rtěnky víc očerní, ale Hollywood udělal své a pro mladé dívky nebylo většího snu než mít krásně barevné rty. Když se pak rtěnky staly neoddělitelným atributem hvězd jako Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor nebo Avy Gardner, nikdo už rozkvět kouzelné tyčinky nemohl zabrzdit. Elizabeth Taylor je pak také autorkou populárního citátu a rady pro všechny nešťastné, zklamané a osamělé ženy: „Nalij si skleničku, nanes rtěnku a dej se dohromady“.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu