Armádní pyrotechnik kontroluje pojistku na nevybuchlé bombě, kterou vykopali na staveništi v jihozápadním Londýně.

Armádní pyrotechnik kontroluje pojistku na nevybuchlé bombě, kterou vykopali na staveništi v jihozápadním Londýně. | zdroj: dailymail.co.uk


Smrtící bomba v Londýně: Pod domovem důchodců vyhrabali nevybuchlou německou pumu

TÉMATA: druhá světová válka | Anglie | bomba

user-avatar

Petr Gotlieb

24. 03. 2015 | 18:53

Kvůli nevybuchlé bombě z druhé světové války musely ze svých bytů tisíce obyvatel na jihovýchodě Londýna. Zhruba půldruhého metru dlouhou pumu našli dělníci na staveništi v hustě osídlené čtvrti Bermondsey, kde dřív stál irský domov seniorů.

Podle úřadů může trvat delší dobu, než se munici vážící 455 kilogramů podaří zneškodnit. Policie uzavřela několik ulic a odklonila dopravu. Své domovy či pracoviště musely opustit stovky lidí v okruhu 400 metrů od místa nálezu. Nevybuchlá puma se nacházela pod domovem pro seniory.

Mluvčí ministerstva obrany potvrdila, že jde o německou bombu z druhé světové války. Armádní pyrotechnici museli kolem bomby nejprve vykopat ochranný bunkr, předtím než výbušninu naloží na speciální kamion. Ten odveze pumu na místo, kde bude následně zneškodněna.

Nebezpečně blízko. Pyrotechnik zkoumá nevybuchlou bombu z druhé světové války

1200 lidí muselo opustit své domovy a úřady pro ně zřídily evakuační tábor, kde se podával čaj a teplá jídla. Mezi evakuovanými byla i Mary Chrisfield (84), které bylo teprve 8 let, když začala Bitva o Anglii. "Je divné, že i po 80 letech jsou zde bomby. Byl to velmi děsivý zážitek. Báli jsme se, že puma exploduje", popsala Mary s přáním, aby se brzy mohla vrátit domů.

Z bezpečnostních důvodů postavili kolem bomby ohromný bunkr.

Londýn byl ve druhé světové válce během bitvy o Británii terčem masivního bombardování a nálezy nevybuchlé válečné munice nejsou v britské metropoli ničím výjimečným.Kvůli nevybuchlé munici dnes stovky lidí evakuovala také policie v České republice. Nevybuchlou německou leteckou pumu, kterou našli dělníci při výkopových pracích v Opavě - Kateřinkách, pyrotechnici poté deaktivovali.

Londýn po ničivých náletech nacistických Luftwaffe v roce 1940

 

user-avatar

Petr Gotlieb

24. 03. 2015 | 18:53

Zavří­t reklamu