Hora K2 si vybrala krutou daň mezi horolezci.

Hora K2 si vybrala krutou daň mezi horolezci. | zdroj: outsideonline.com


Smrt sedmi horolezců na K2 je dodnes opředena tajemstvím

TÉMATA: horolezci | hory | himálaj | hora k2

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 05. 2020 | 06:00

Tábor 4 na osmitisícovce K2 se koupal ve slunečním světle. Poprvé za několik týdnů se nad horou objevila modrá obloha. Horolezci, mezi kterými nechyběla i skvělá alpinistka Alison Hargreavesová, debatovali, zda využít příležitost a pokusit se dostat na vrchol obávané hory. Předpověď byla špatná, všichni byli unavení a vyčerpaní, ale modré nebe a slunce působilo na některé opojně, a tak došli k závěru, že je třeba se o výstup pokusit.

Tábor se nacházel v 7600 metrech. Hargreavesová byla považována za nejlepší horolezkyni, která se zapsala do dějin zdoláním Mount Everestu bez kyslíku a bez pomoci šerpů. Měla na svém kontě celou řadu úspěchů, ale byla ale také často kritizována, že jako matka nechává své děti doma a riskuje. Teď ji společně se španělskými a americkými kolegy čekal risk největší. Jít či nejít na vrchol? Stačí 12 hodin dobrého počasí a mise bude splněna.

Horolezci nebyli jednotní v tom, zda jít, či ne. Velkým spojencem Hargreavesové a zastáncem výstupu byl Američan Rob Slater, vedoucí výpravy. Ten byl do hor až fanaticky zamilovaný, odhodlaný riskovat, ostatně kvůli horám opustil svou práci a jeho heslem bylo Zdolat vrchol, nebo zemřít. Zbytek jejich původní výpravy to dávno otočil do civilizace, v táboře 4 zbyli jen oni dva a pak také novozélandsko-kanadský tým ve složení Bruce Grant, Jeff Lakes, Kim Logan, a Peter Hillary (syn slavného Edmunda Hillaryho). Tito se rozhodli, že na vrchol vystoupají. Připojili se k nim ještě Španělé Javier Escartín, Javier Olivar, Lorenzo Ortíz, Lorenzo Ortas a José Garces. Hillary a Logan se ale kvůli špatnému počasí vrátili zpět.

Slater, Hargreavesová a Olivar dosáhli toho dne prokazatelně vrcholu, a to i přes to, že dole pod vrcholem už se formovaly husté mraky. Na vrchol dorazili také Grant, Ortíz a Escartín. Lakes se před vrcholem otočil a vrátil se zpět. Šestice se vracela zpět, když je zastihla silná bouře. Všichni v bouři, která byla silná i na himálajské podmínky, zahynuli. Lakes se sice dostal do tábora, ale tam zemřel druhý den na vyčerpání. Ti, kteří se dostali dolů, byli vyčerpáni a zničeni.

Celá expedice na vrchol skončila naprostou katastrofou. Smrt všech sedmi horolezců byla velkou tragédií. Dodnes se vedou diskuse o tom, proč se tehdy zkušení horolezci, jako byla právě Hargreavesová, pustili do tak sebevražedného podniku. Momentální stav počasí pod vrcholem nic neznamená, bouře může přijít z hodiny na hodinu. Byla za tím neodolatelná touha zdolat obávanou horu? Špatný odhad situace? Na tyto otázky dodnes nikdo nedal uspokojivou odpověď.

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 05. 2020 | 06:00

Zavří­t reklamu