válkaČeskoslovenskoobjevy

Smrt Virginie Rappeové a soud s Roscoem Arbucklem otřásly Hollywoodem

Smrt Virginie Rappeové a soud s Roscoem Arbucklem otřásly Hollywoodem
Zdroj: allthatisinteresting.com
+ 10 fotek+ 11 fotek

V roce 1921 byl Roscoe „Fatty“ Arbuckle nejlépe placeným hercem na světě. Právě podepsal smlouvu se studiem Paramount Pictures na jeden milion dolarů, což byla do té doby nevídaná částka. Do konce roku se ale jeho sláva rozplynula, protože se rozjel soudní proces, který se zatajeným dechem sledovala celá Amerika.

Tomáš Chalupa 18. března 2019

Celý případ je dodnes obestřen tajemstvím. Vše se odehrálo 5. září roku 1921. Ten den se konala velká párty v hotelu St. Francis v San Franciscu. Alkohol i přes přísnou prohibici tekl proudem. Mezi návštěvníky byla hvězda stříbrného plátna Roscoe „Fatty“ Arbuckle a také půvabná modelka Virginia Rappeová. Věci se nějak vyvinuly a oba skončili sami v hotelovém pokoji. Když později Arbuckle z pokoje odcházel, na posteli se v bolestech svíjela Rappeová. O čtyři dny později zemřela na proražený močový měchýř.

Od té doby nebylo nikdy nade vší pochybnost dokázáno, co se vlastně stalo a jakou roli, pokud vůbec nějakou, sehrál ve smrti Rappeové Arbuckle. Byl obviněn, že Rappeovou znásilnil a zabil. Vedly se proti němu tři soudy. Dva skončily tak, že se porota nedokázala vůbec na ničem shodnout (tzv. hung jury), a poslední skončil pouhou pokutou za jiný delikt spojený s alkoholem.

Svědci vypověděli, že modelka byla v podroušeném stavu a začala se svlékat přímo před lidmi. Také si stěžovala, že se jí špatně dýchá. Možná se snažila ulehčit svému alkoholem naplněnému močovému měchýři. Každopádně dále se svědectví o průběhu události liší.

Podle jedné z účastnic večírku Maude Delmontové Arbuckle popadl Rappeovou a přehodil si ji přes rameno se slovy: „Pět let jsem na tebe čekal a teď tě mám.“ Po třiceti minutách slyšela Delmontová z Arbucklova pokoje naříkání a zaklepala proto na dveře. Arbuckle otevřel se svým klasickým úsměvem, a na posteli skučela Rappeová. Lapala po dechu, ale dokázala vyslovit větu: „On to udělal“. Pak ji odnesli do jiného pokoje.

Arbuckle tvrdil, že už předtím odešel do koupelny, a když se vrátil, našel Rappeovou, jak zvrací na podlahu. Viděl, že je těžce opilá, a prý ji jen položil do postele, aby se z toho vyspala.

Po třech dnech Rappeová skončila v nemocnici, kde zjistili, že prošla otravou alkoholem a má proražený močový měchýř. Ještě téhož dne zemřela.

Už v nemocnici prohlásila Delmontová, že Arbuckle Rappeovou znásilnil. Komik byl neprodleně zatčen. Noviny doslova divočely a předháněly se v popisu zvěrstev, které měl Arbuckle spáchat. Tím nejmenším byla snaha mít sex se zcela opilou Rappeovou, které zřejmě při této snaze tlustý komik prorazil močový měchýř. Našly se ale i divočejší spekulace.

Říkalo se, že skandál prodal více novin než zpráva o potopení Lusitanie. Arbuckle byl tahán po soudech a jeho reputace se ocitla v troskách.

Problémem bylo, že klíčový svědek Delmontová nemohla být předvolána k soudu, a tudíž ani svědčit. Byla totiž krajně nevěrohodnou osobou. Zabývala se podivným byznysem, kdy dodávala dívky na podobné párty, a ty se pak podle jejích instrukcí dopouštěly nejrůznějších skandálních činů. Následně Delmontová vydírala ty, kteří při nich byli přichyceni. Dobře organizované vydírání není zrovna ctnostná živnost a žalobci věděli, že Delmontová zkrátka k soudu vůbec nemůže, protože by její svědectví obhajoba rozmetala. Navíc Delmontová poslala telegram návladnímu, ve kterém mu navrhovala, že je možné zatčeného Arbuckla vydírat a vytáhnout z něj nějaké peníze. To byl naprostý konec.

Arbuckle nebyl nikdy odsouzen, ale nebyl ani shledán nevinným. Porota se dostala dvakrát do patové situace a nebylo možné vynést žádný verdikt. V praxi to ale znamenalo, že je Arbuckle volný. Ovšem skandál jeho život skandál zásadně změnil, a v žádném filmu už se neobjevil.

https://www.youtube.com/watch?v=EKzAHkMxHuY

Související články

Další články

Zavří­t reklamu