válkaČeskoslovenskoobjevy

Smrt slavného Rudého barona má na svědomí někdo jiný!

Smrt slavného Rudého barona má na svědomí někdo jiný!
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Slavný Rudý baron, německý letec Manfred von Richthofen, zemřel nad Sommou v roce 1918. Oficiální záznamy říkají, že ho sestřelil kanadský pilot Roy Brown. Nyní se ukazuje, že to byl nejspíš někdo jiný.

Tomáš Chalupa 12. února 2016

Rudý trojplošník Fokker letěl nad Sommou u Amiens pronásledován britskými letadly Sopwith Camel ve výšce 80 metrů nad zemí. Britská letadla kropila Richthofenův stroj ze svých kulometů a ten se zřítil na zem u australské dělostřelecké baterie. Slavný pilot, který měl na svém kontě přes osmdesát sestřelů, byl mrtev.

Sestřel byl připsán kanadskému pilotu Roy Brownovi, který na jeho stroj prokazatelně střílel. Našel se však vojenský záznam napsaný Donaldem Fraserem, kde je uvedeno, že k sestřelu gratuluje Australanu Cedricu Popkinovi a jeho kulometčíkovi Willymu Evansovi. „Gratuluji seržantu Popkinovi, který na nepřítele střílel ze svých kulometů,“ stojí v oficiálním hlášení. Podle tohoto záznamu to tedy byla Popkin a Evans, kteří zasadili Richthofenovi poslední úder. Další spekulace však říkaly, že Rudého barona sestřelila palba ze země.

Donald Fraser napsal hlášení, kde připisuje vítězství australskému seržantu Popkinovi.

Donald Fraser napsal hlášení, kde připisuje vítězství australskému seržantu Popkinovi.

Richthofena pohřbili s vojenskými poctami na hřbitově Bertangles ve Francii. Jeho smrt těžce zasáhla Němce a jen více umocnila pocit, že konečná porážka se blíží. Richthofen ztělesňoval rytířskost a pilotní umění. Britové ustavili speciální eskadru, která ho měla sestřelit. Jeho rudý trojplošník budil děs a hrůzu u spojeneckých pilotů. 21. dubna 1918 však baronův život skončil v troskách jeho letadla. Kdo vystřelil osudnou kulku, zda to byl Popkins, Brown nebo pozemní dělostřelci, není tolik důležité. Důležitý je nakonec jen fakt, že Richthofen se konce války nedožil a zemřel v boji s nepřátelskou přesilou.

Malé fragmenty Richthofenova letadla jsou na prodej v aukcích.

Malé fragmenty Richthofenova letadla jsou na prodej v aukcích.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu