Majitel lebky zemřel krutou smrtí.

Majitel lebky zemřel krutou smrtí. | zdroj: iflscience.com


Smrt šípem do hlavy byla hrozivá. Odhaluje to lebka středověkého bojovníka

TÉMATA: středověk | archeologie | vykopávky | anglie

user-avatar

Simona Knotková

28. 05. 2020 | 12:00

Během výkopových prací v anglickém Exeteru archeologové objevili středověké pohřebiště. Mimo jiné na něm našli lebku, kterou rozlomila střela z luku.

Jaká byla smrt způsobená šípem, který prolétl lebkou? Podle historiků strašlivá, co se týče rozsahu zranění podobná zásahu střelnou zbraní. Odhaluje to i nález lebky, která byla mezi dalšími vykopávkami v anglickém městě Exeter.

Na středověké pohřebiště, pravděpodobné místo bývalého kláštera, narazili dělníci během výstavby nového obchodního střediska. Archeologové z Exeterské univerzity následně odkryli lidské ostatky z doby okolo 15. století. Mezi nimi byly minimálně tři zuby a dvacet dva úlomků lidských kostí včetně lebky, kostí nohou a horní paže. Všechny vykazovaly známky zlomeniny.

Nejvíce badatele zaujala prasklá lebka. Podle podoby zranění si odvodili, že člověk, kterému kosti patřily, zemřel po zásahu šípem přímo do hlavy. Na lebce je k vidění malý vstup, který vyúsťuje v rozsáhlejší poranění, jak šíp putoval kostí. Archeologové se domnívají, že použitý šíp byl navržen tak, aby oběti způsobil co nejkrutější zranění a bolestivou smrt, pokud nepodlehla střele z luku na místě.

"Ve středověkém světě měla smrt způsobená šípem do oka nebo do tváře zvláštní význam. Kleričtí písaři takové zranění někdy považovali za boží trest, přičemž nejslavnějším případem je nejspíš Harold II. Godwinson v bitvě u Hastingsu v roce 1066. Naše studie upozorňuje na strašnou realitu takového poranění," říká vedoucí studie Oliver Creighton, profesor archeologie na Exeterské univerzitě. Ve svém prohlášení odkazuje na posledního korunovaného anglosaského krále Anglie, který měl podle doložených záznamů zemřít právě tímto způsobem.

"Tyto výsledky nám pomáhají porozumět mnohému; jaká byla síla středověkého luku, jak máme rozeznávat poranění šípem v archeologických záznamech a kde byly pohřbívány válečné oběti," dodává Creighton.

Celá studie vyšla v květnovém vydání vědeckého žurnálu Antiquaries Journal.

user-avatar

Simona Knotková

28. 05. 2020 | 12:00

Zavří­t reklamu