válkaČeskoslovenskoobjevy

Smrt odhalená po tisíciletích: Mumii Takabuti někdo zavraždil

Smrt odhalená po tisíciletích: Mumii Takabuti někdo zavraždil
Zdroj: iflscience.com

Takabuti je mumifikovaná žena, jejíž tělo bylo odhaleno v roce 1835. Teprve nyní se vědci pomocí nejmodernějších technologií dozvěděli něco víc o pozadí její smrti.

Simona Knotkova 4. února 2020

Takabuti byla mladá žena mezi dvaceti a třiceti lety, která žila za 25. egyptské dynastie ve městě Veset. Jejím otcem byl velekněz boha Amona. Ona sama byla buď provdaná za bohatého muže, nebo byla jeho milenkou. Její mumifikované ostatky byly odhaleny v roce 1835 a dnes je najdete v muzeu Ulster v Belfastu. Právě její život a smrt se rozhodli zmapovat vědci z několika anglických univerzit a muzeí.

„Takabuti byla už mnohokrát v minulosti podrobena zkoumání, ale teprve v posledních letech podstoupila rentgeny, CT skeny, vlasovou analýzu a radiokarbonové datování. Poslední testy zahrnují také DNA rozbor a podrobnější interpretace CT skenů, které nám poskytují nové a detailnější informace,“ sdělil doktor Greer Ramsey z National Museums NI.

Podle badatelů žena zemřela na bodné rány, které nejmodernější technologie objevila v horní oblasti zad blízko levého ramene. Objeveno bylo také její srdce, které leželo dokonale zachovalé na původním místě. Objekt, o němž se vědci dříve domnívali, že je srdce, byl ve skutečnosti látkou, která zakrývala zranění.

„Důležitost toho, že srdce bylo součástí mumie, nemůžeme podceňovat. Ve starověkém Egyptě byl tento orgán v posmrtném životě totiž odstraňován a vážen, aby se rozhodlo, zda osoba vedla dobrý život. Pokud bylo srdce příliš těžké, snědl ho démon Amemait a vaše cesta posmrtným životem selhala,“ vysvětluje Ramsey.

Zajímavostí je, že žena byla podle DNA geneticky podobná spíše dnešním Evropanům než Egypťanům. Vědci dále zjistili, že kromě jednoho zubu navíc měla nadbytečné také jedno žebro.

„Tato studie přispívá k pochopení nejenom života Takabuti, ale také širšího historického kontextu doby, ve které žila. Překvapující a důležitý objev jejího evropského dědictví vrhá fascinující světlo na významný zlom v egyptské historii. Naše práce rovněž demonstruje, že nová informace může být objevena i tisíc let po smrti člověka,“ doplňuje egyptoložka Rosalie David z Manchesterské univerzity.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu