válkaČeskoslovenskoobjevy

Smrt krále českého reggae dodnes obestírá tajemství

Smrt krále českého reggae dodnes obestírá tajemství
Zdroj: wikipedia commons
+ 4 fotky+ 5 fotek

Vánoce roku 1987 nebyly pro československou reggae komunitu šťastné a už vůbec ne veselé. V budapešťské nemocnici podlehl svým zraněním král českého reggae Aleš Drvota ze skupiny Babalet.

Václav Pokorný 27. července 2019

Aleš Drvota (1954–1987) je dodnes pro mnohé fanoušky reggae mystickou postavou, pro malou skupinu lidí dobrým kamarádem a pro většinu národa polozapomenutou hvězdou domácího hudebního nebe. Byl velkým propagátorem rastafariánských myšlenek, jamajské pozitivně vibrační hudby reggae a také nigerijského stylu yu-yu music. Za dosud nevyjasněných okolností zemřel v roce 1987 v maďarské Budapešti.

Jeho spoluhráč ze skupiny Babalet kytarista Jiří Charypar se k této nešťastné události vyjádřil pro server ProtiŠedi.cz těmito slovy:

“Aleš jel na koncert do Budapešti. Nevíme, jestli s nějakým známým nebo stopem. To auto se někde u Budapešti vybouralo a on vypadl z auta a rozbil si hlavu. Zůstal ležet v příkopě a oni ho tam nechali a ujeli. Lidi ho našli, odvezli do budapešťské nemocnice, kde byl týden na kapačkách v umělém spánku. Na Vánoce ho odpojili. Třiadvacátého nám oznámili, že už je hotovo. Příčina se pořádně nevyšetřila, žádné zápisy z toho nejsou. Všichni se báli, aby neměli nějaký průser – maďarští policajti i doktoři… Potom byly ještě různé podivné peripetie s jeho ostatky. Urnu prý někdo přivezl jen tak vlakem, což je dneska nemožný. Neměl ani pohřeb. Urnu měla do konce svého života doma jeho maminka.” https://www.youtube.com/watch?v=RxgmzmHaK5g

Hudební zkušenosti začal Aleš Drvota sbírat nejprve v kapele Extempore, kde od roku 1974 hrál na perkuse. Poté působil v Elektrobusu, skupině Švehlík a v roce 1983 přešel do Omnibusu. Na jaře roku 1984 společně s bubeníkem Ivanem Pavlů, kolegou z Omnibusu, Karlem Babuljakem a Jiřím Charyparem (oba Máma Bubo) spoluzakládají Babalet. Dalšími členy skupiny jsou Jan Šimek na basu a saxofonista Jirka Šíma. Teprve zde Aleš opouští perkuse a profiluje se jako zpěvák, skvělý bavič a pódiový živel. Skládá spolu s Karlem Babuljakem většinu repertoáru kapely a hlavně zúročuje svoje nastřádané texty ze sbírky „Expedice jinam“.

Babalet se po příchodu bubeníka Petra Kumandžase v roce 1985 zaměřuje výhradně na hudbu reggae, později kombinovanou s africkým stylem ju-ju s výraznými polyrytmickými strukturami. Skvělá rytmika s nově příchozím basistou Michalem Ditrichem ze skupiny Abraxas ve spojení s jednoduchými Drvotovými melodiemi dělá z Babaletu jednu z nejoblíbenějších pódiových kapel druhé poloviny 80. let.

Na to, co by dnes Aleš Drvota dělal, kdyby jej nepotkalo zmíněné neštěstí, existují různé teorie. Jeho bývalý spoluhráči hovoří o tom, že Aleš by se nejspíše odstěhoval na Jamajku nebo Papuu Novou Guineu a tam žil s domorodci.

“Aleš byl v podstatě dětská duše,“ říká dnes Karel Babuljak. „Zvlášť v tý hudbě – byl úžasně jednoduchej, takže měl blízko k lidem, který nehledali nějakou složitost, ale spíše se chtěli radostně pohupovat a vznášet.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu