válkaČeskoslovenskoobjevy

Smrt kosmonautů na Sojuzu 11 vyvolává dodnes otázky

Smrt kosmonautů na Sojuzu 11 vyvolává dodnes otázky
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

30. června roku 1971 sovětský záchranný tým netrpělivě očekával návrat Sojuzu 11. Ten měl přistát za pomoci padáků i s trojčlennou posádkou v odlehlé části kazašské stepi. Když helikoptéra našla modul i s padákem, ihned přistála. Uvnitř našli záchranáři jen tři mrtvá těla.

Tomáš Chalupa 15. února 2019

Georgij Dobrovolskij, Vladislav Volkov a Viktor Pacajev byli onou nešťastnou posádkou Sojuzu 11. Ani předtím nešlo zdaleka vše perfektně podle plánu. Posádka strávila ve vesmíru na oběžné dráze Země 23 dní, a to v první vesmírné stanici Saljut 1. Na Saljutu dokonce museli zvládnout požár, což se úspěšně podařilo. Tehdy dokonce posádka požadovala okamžitý nouzový návrat. Řídící středisko nejprve odmítalo, ale nakonec po váhání souhlasilo. Návrat Sojuzu 11 tak byl vlastně nouzovým návratem od poškozeného Saljutu.

Proč kosmonauti na Saljutu 11 zemřeli a kdy se tak stalo? V době, kdy probíhalo vyšetřování, se o tom vedly velké debaty. Někteří se domnívali, že v kabině se uvolnily jedovaté látky a zplodiny, které posádku zadusily. Mluvilo se i o lidské chybě způsobené dlouhodobým stresem. Pravda však brzy vyšla najevo.

Posádka zahynula ještě ve vesmírném prostoru, zhruba půl hodiny před vstupem do zemské atmosféry. Vyrovnávací ventil se předčasně uvolnil a z kabiny okamžitě unikl vzduch. Během pár vteřin byla celá posádka v bezvědomí (ovšem některé jiné zdroje uvádějí asi minutu) a následně mrtvá. Nikdo nemohl katastrofě zabránit.

Dodnes se vedou debaty o tom, jak moc posádka vystavením vesmírného vakua trpěla. Pokud to bylo oněch 10 až 15 vteřin, pak šlo všechno velmi rychle. Pokud to byla jinými zdroji uváděná minuta, pak kosmonauti zřejmě cítili silnou bolest v hrudníku a v hlavě, dušení, krev jim tekla z očí a uší. Pitva všech kosmonautů byla tajná, takže dodnes se přesně neví, jak dlouho nebohá trojice v chladném a děsivém vesmíru umírala.

Uvolněný ventil byl zřejmě vadně nainstalován. Podobné problémy provázely sovětský vesmírný program prakticky neustále, výrobní či technické vady byly velmi časté a každý let do vesmíru se tak svým způsobem podobal hraní ruské rulety. V případě Sojuzu 11 nedopadla pro kosmonauty bohužel vůbec dobře.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu