válkaČeskoslovenskoobjevy

Smrt Jimiho Hendrixe: nacpali mu prášky do krku, nebo byla vše nehoda?

Smrt Jimiho Hendrixe: nacpali mu prášky do krku, nebo byla vše nehoda?
Zdroj: Profimedia
+ 5 fotek+ 6 fotek

Jimi Hendrix byl průkopníkem hry na elektrickou kytaru. Z dnešního pohledu o něm nemůžeme bezpečně konstatovat, že by byl tím nejlepším kytaristou v historii - na to má příliš velkou konkurenci, třebaže to byl mistr - zato jeho živá vystoupení zůstávají mezi těmi nejpamátnějšími. Dokázal by toho zcela jistě více, kdyby se v roce 1970 nepřipojil do neslavného "Klubu 27".

Marta Šindlauerová 11. května 2020

Jimi Hendrix se narodil 27. listopadu 1942 v Seattlu a jeho rodiče vzpomínali, že kdykoli přišli do synova pokoje, zakopávali o košťata, která Jimi používal jako imitaci kytar. Tu opravdovou kytaru dostal v jedenácti letech a v různých kapelách hrál od třinácti. Působil prý velmi plaše a nešikovně, o to víc byli jeho bývalí spoluhráči překvapeni, když za pár let viděli Jimiho předvádět frenetickou show plnou rozbíjení kytar, nevídaných muzikantských dovedností a bezbřehé energie. Vrcholem všeho pak bylo jeho vystoupení na festivalu Woodstock v roce 1969. O moc více toho ikonický hudebník předvést nestihl.

Čas se pro Hendrixe zastavil 18. září 1970 v londýnském hotelu, kde ve věku 27 let zemřel. Co tomu předcházelo? Kdo tuto tragédii způsobil? I jeho smrt je podobně jako v případě Marilyn Monroe opředena záhadami a konspiracemi, i když v jeho příběhu do toho alespoň nebyly zapleteny tajné služby. Posuňme se v životě Jimiho o rok před osudným dnem, kdy stanul muzikant u soudu za držení heroinu a hašiše. Obviněn nakonec nebyl, přiznal ale používání LSD, marihuany, hašiše a kokainu; heroinu se údajně vyhýbal. Drogy tedy v jeho životě hrály zásadní roli. Večer před smrtí trávil Hendrix čas se svou přítelkyní Monikou Dannemann, a aby si to užíval ještě lépe, tak pil, kouřil hašiš a polykal amfetaminové tablety.

Když se po třetí ráno vrátili s přítelkyní domů, nemohl kytarista usnout. Požádal Moniku o prášek na spaní, ale ta mu ho prý nedala a sama si vzala onu pilulku a usnula. Když se o několik hodin později probudila, Hendrix prý normálně spal. Dannemann se pak vypravila pro cigarety a po návratu našla svého přítele v alarmujícím stavu. Přivolaná záchranná služba už nedokázala hvězdě pomoci. Jimi Hendrix má na svém úmrtním listu napsáno, že zemřel 18. září 1970 v 11 hodin a 27 minut. Jeden ze záchranářů uvedl, že Hendrix byl potřísněn zvratky a dýchací cesty měl jimi kompletně zablokované. Následná pitva pak potvrdila smrt následkem udušení vlastními zvratky.

Jenže: byla to opravdu nehoda? Někteří říkali, že Jimi měl dlouhodé potíže se spánkem a že ho neustále trápily vnější tlaky a očekávání: musí hrát co nejlépe, musí jezdit na turné, musí plnit požadavky manažera a labelu, musí dělat to a to. A on přitom jen chtěl být volný a hrát pro radost. Monika Dannemann svou výpověď často měnila, a tak nakonec není jasné, jak to s těmi prášky na spaní bylo. Později totiž přiznala, že je zcela možné, že si Jimi nějaké její pilulky vzal, a to dokonce dávku osmnáctkrát převyšující normu. A tedy že to sebevražda být mohla. Ke stejnému závěru se přikláněl i Hendrixův spoluhráč Eric Burdon, který poukazoval na lístek s básní, nalezenou vedle jeho mrtvého kamaráda. Vzápětí se našli jiní – například manažer Hendrixe – kteří verzi sebevraždy zavrhli, protože prý většina Jimiho básní měla sebevražedný podtext.

Ještě větší kontroverzi dodalo celému případu prohlášení Hendrixova pomocníka na turné, jenž uvedl, že to celé byla vražda. Manažer legendárního kytaristy se prý osobně přičinil o jeho skon, když do dýchacího traktu Hendrixe napěchoval prášky na spaní a zalil je červeným vínem. Údajně se to celé točilo kolem Jimiho životní pojistky ve výši dvou milionu dolarů, která byla v ohrožení, protože se Hendrix chystal odejít k jinému manažerskému týmu. I kdyby ona částka manažerovi připadla, příliš dlouho si ji neužil. Inkriminovaný padouch totiž zemřel o rok později po svém svěřenci.

Podobně nejasnými okolnostmi oplývá i další smrt z „Klubu 27“, a to ta Curta Cobaina. Vražda, sebevražda? To už nezjistíme…

Další články

Zavří­t reklamu