válkaČeskoslovenskoobjevy

Smrt faraona Ramsese III. byla brutální, ale balzamovači se to snažili zamaskovat!

Smrt faraona Ramsese III. byla brutální, ale balzamovači se to snažili zamaskovat!
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Vražda egyptského faraona Ramsese III. byla opravdu krutá a brutální záležitost. Archeologové prozkoumali jeho mumii a zjistili, že faraona napadlo hned několik útočníků.

Tomáš Chalupa 31. března 2016

Faraon Ramses III. vládl Egyptu v letech 1186 – 1155 před naším letopočtem. Jeho mumie byla nově prozkoumána za pomoci nejmodernějších technologií. Studii provedl egyptolog Zahi Hawass z univerzity v Káhiře. Podle něj byla mrtvola Ramsese III. nabalzamována, aby byla utajena zranění, která utrpěl od svých vrahů.

Už dříve vědci odhalili, že faraon byl zavražděn, protože jeho krk byl prořízlý ostrým nožem. Měl také probodnuté vzdušnice v plicích a jícen. Smrt nastala okamžitě. Jenže nový výzkum ukázal další četná zranění způsobená jinými zbraněmi než nožem. Do útoku na faraona tedy muselo být zapojeno více lidí, minimálně dva. Ramses III. byl například znám tím, že měl velmi velký palec u nohy. Ten mu byl useknut sekerou, a nikoliv nožem. Právě tohle je jeden z hlavních důkazů, že útok vedlo několik lidí.

Jeden útočil zepředu sekerou nebo mečem, druhý zezadu dýkou. Balzamovači se pak snažili vše zamaskovat při mumifikaci těla. To bylo sice v současnosti rozbaleno, ale nohy zůstaly zakryté, takže odseknutý palec nebyl odhalen.

Kdo vlastně stál za smrtí Ramsese III. ? Podle historiků to byla jeho žena Tiye, která usilovala o to, aby se na trůn dostal její syn Pentawere. To se jí ovšem nepovedlo. Faraona sice nechala zabít, ale všichni útočníci byli odsouzeni a popraveni. Ona sama a syn Pentawere sice přežili, ale na trůn neusedl ani jeden z nich.

Další články

Zavří­t reklamu