Smích léčí a kdo se směje morbidním vtipům, ten je navíc inteligentní, zjistili vědci.

Smích léčí a kdo se směje morbidním vtipům, ten je navíc inteligentní, zjistili vědci. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Smát se černému humoru? Podle vědců je to znak vysoké inteligence

TÉMATA: medicína | výzkumy | humor

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 02. 2017 | 12:00

Pokud se rádi a nahlas smějete vtipům o smrti, postižených, katastrofách a nemocech a dokonce je sdílíte na Facebooku, pak jste podle vědců nejspíše nadprůměrně inteligentní.

Univerzita ve Vídni provedla výzkum na 156 lidech z různých sociálních skupin, byli mezi nimi jak muži, tak i ženy. Ti všichni nejprve vyplnili standardní inteligenční test. Poté jim bylo promítnuto dvanáct animovaných vtipů od německého umělce Uliho Steina, které jsou prodchnuty černým humorem. A lidé měli napsat, jak na ně dotyčné filmy působí.

Jedna z anekdot ukazuje manželku v márnici, jak říká zřízenci: "Ano, tohle je můj manžel. A jaký čistící prostředek jste na něj použili, že je tak bílý?" V podobném duchu se nesly i další vtipy, které někomu mohou připadat morbidní, zatímco jiné dokážou pobavit.

Vědci vyhodnotili výsledky a došli k závěru, že ti, kterým se vtipy líbily, mají vyšší IQ, než je průměr. Co je však ještě zajímavější, jsou to lidé s menšími sklony k agresivitě a s pozitivnějším přístupem k životu. Vědci vysvětlují tento fakt jednoduše tak, že k odhalení vtipu i v ponurém a morbidním kontextu je zapotřebí vyšší inteligence. A kdo má vyšší inteligenci, má lepší predispozice zvládat svou vnitřní agresivitu nebo nepodléhat negativním emocím.

Závěry vídeňského týmu jsou v rozporu s tím, co kdysi tvrdil známý psycholog Sigmund Freud. Ten se domníval, že naopak smysl pro humor je známkou predispozic k agresivnímu jednání nebo k depresím s tím, že humor je jedna z forem, kterou se mysl snaží tyto tendence kompenzovat. Takže pokud si libujete v ponurých a morbidních fórech, rozhodně s tím nepřestávejte, jste chytřejší a spokojenější než ostatní. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 02. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu