Jedna z mnoha obětí americké občanské války | zdroj: YouTube


Slyšel jsem zvony o Vánocích: skutečný příběh bolesti a naděje z roku 1863

TÉMATA: války | usa | vánoční koledy

user-avatar

Jan Kyzlink

24. 12. 2017 | 10:00

„Slyšel jsem zvony o Vánocích“ je oblíbená americká vánoční koleda, kterou nazpívali i tak slavní interpreti jako Elvis Presley, Johnny Cash, Bing Crosby nebo Frank Sinatra. Méně už se ale ví, že jde o zhudebněnou báseň, kterou americký básník Henry Wadsworth Longfellow složil na Boží hod vánoční v roce 1863, kdy v zemi zuřila občanská válka, která těžce zranila jeho nejstaršího syna Charlese.

Charles Appleton Longfellow byl nejstarším ze šesti děti opěvovaného básníka Henryho Wadswortha Longfellowa (1807–1882), kterého nejvíce proslavila jeho Píseň o Hiawathovi. Jednoho březnového dne roku 1863 se osmnáctiletý chlapec tajně vyplížil z domu, nasedl na vlak směřující do Washingtonu, aby se připojil k Lincolnově armádě Unie.

Charles Longfellow (1844-1893) byl cestovatel a dobrodruh.

O devět měsíců později, 1. prosince 1863, obdržel Henry Wadsworth Longfellow telegram, který oznamoval, že jeho syn byl před čtyřmi dny vážně zraněn. Během bitvy mu kulka prostřelila levé rameno a sklouzla mu po páteři. Jen o vlásek tak unikl ochrnutí. Jeho léčba si měla vyžádat přinejmenším šest měsíců.

Henry Wadsworth Longfellow s manželkou Fannie Elizabeth Appletonovou a dvěma syny, k nimž časem přibyly ještě tři dcery.

Sedmapadesátiletý Longfellow byl v té době vdovec. Před dvěma lety přišel o manželku, které chytly od ohně šaty a způsobily jí těžké popáleniny, kterým na druhý den podlehla. Longfellow v tu dobu spal, a když jej ženin křik probudil, snažil se plameny uhasit nejprve kobercem a pak i svým vlastním tělem. Sám si tím nepříjemně popálil obličej a od té doby proto nosil plnovous.

Henry Wadsworth Longfellow (1807–1882)

Synův odchod do války byl další ranou, která ho zasáhla. Na Boží hod vánoční roku 1863, když „slyšel zvonit zvony a hrát staré, známé koledy, které divoce a sladce opakovaly slova o míru na zemi a dobré vůli lidí“, začal psát vánoční báseň, kterou v roce 1872 zhudebnil John Baptiste CalkinV ní zkonstatoval, že na zemi žádný mír není, zato mnoho nenávisti a zoufalství, což poselství koled zesměšňuje. Svou báseň však končí vyjádřením naděje, že Bůh nezemřel ani nespí, že zlo bude poraženo a spravedlnost zvítězí a lidé dobré vůle se dočkají pokoje. Každý třináctý voják z americké občanské války byl amputován.


Občanská válka byla vedle indiánských válek proti domorodým kmenům nejkrvavějším konfliktem na území Severní Ameriky. Odhaduje se, že ve válce zahynulo asi 10 % všech mužů ze Severu ve věku 20-45 let a okolo 30 % všech bílých mužů z Jihu ve věku 18-40 let. Celkem si konflikt Severu proti Jihu vyžádal přes milion obětí, z toho 620 000 mrtvých vojáků.
 
 

user-avatar

Jan Kyzlink

24. 12. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu