válkaČeskoslovenskoobjevy

Slyšel jsem zvony o Vánocích: skutečný příběh bolesti a naděje z roku 1863

+ 1 fotka+ 2 fotky

„Slyšel jsem zvony o Vánocích“ je oblíbená americká vánoční koleda, kterou nazpívali i tak slavní interpreti jako Elvis Presley, Johnny Cash, Bing Crosby nebo Frank Sinatra. Méně už se ale ví, že jde o zhudebněnou báseň, kterou americký básník Henry Wadsworth Longfellow složil na Boží hod vánoční v roce 1863, kdy v zemi zuřila občanská válka, která těžce zranila jeho nejstaršího syna Charlese.

Jan Kyzlink 24. prosince 2017

Charles Appleton Longfellow byl nejstarším ze šesti děti opěvovaného básníka Henryho Wadswortha Longfellowa (1807–1882), kterého nejvíce proslavila jeho Píseň o Hiawathovi. Jednoho březnového dne roku 1863 se osmnáctiletý chlapec tajně vyplížil z domu, nasedl na vlak směřující do Washingtonu, aby se připojil k Lincolnově armádě Unie.

Charles Longfellow (1844-1893) byl cestovatel a dobrodruh.

Charles Longfellow (1844-1893) byl cestovatel a dobrodruh.

O devět měsíců později, 1. prosince 1863, obdržel Henry Wadsworth Longfellow telegram, který oznamoval, že jeho syn byl před čtyřmi dny vážně zraněn. Během bitvy mu kulka prostřelila levé rameno a sklouzla mu po páteři. Jen o vlásek tak unikl ochrnutí. Jeho léčba si měla vyžádat přinejmenším šest měsíců.

Henry Wadsworth Longfellow s manželkou Fannie Elizabeth Appletonovou a dvěma syny, k nimž časem přibyly ještě tři dcery.

Henry Wadsworth Longfellow s manželkou Fannie Elizabeth Appletonovou a dvěma syny, k nimž časem přibyly ještě tři dcery.

Sedmapadesátiletý Longfellow byl v té době vdovec. Před dvěma lety přišel o manželku, které chytly od ohně šaty a způsobily jí těžké popáleniny, kterým na druhý den podlehla. Longfellow v tu dobu spal, a když jej ženin křik probudil, snažil se plameny uhasit nejprve kobercem a pak i svým vlastním tělem. Sám si tím nepříjemně popálil obličej a od té doby proto nosil plnovous.

Henry Wadsworth Longfellow (1807–1882)

Henry Wadsworth Longfellow (1807–1882)

Synův odchod do války byl další ranou, která ho zasáhla. Na Boží hod vánoční roku 1863, když „slyšel zvonit zvony a hrát staré, známé koledy, které divoce a sladce opakovaly slova o míru na zemi a dobré vůli lidí“, začal psát vánoční báseň, kterou v roce 1872 zhudebnil John Baptiste Calkin. V ní zkonstatoval, že na zemi žádný mír není, zato mnoho nenávisti a zoufalství, což poselství koled zesměšňuje. Svou báseň však končí vyjádřením naděje, že Bůh nezemřel ani nespí, že zlo bude poraženo a spravedlnost zvítězí a lidé dobré vůle se dočkají pokoje.

Každý třináctý voják z americké občanské války byl amputován.

Každý třináctý voják z americké občanské války byl amputován.


Občanská válka byla vedle indiánských válek proti domorodým kmenům nejkrvavějším konfliktem na území Severní Ameriky. Odhaduje se, že ve válce zahynulo asi 10 % všech mužů ze Severu ve věku 20-45 let a okolo 30 % všech bílých mužů z Jihu ve věku 18-40 let. Celkem si konflikt Severu proti Jihu vyžádal přes milion obětí, z toho 620 000 mrtvých vojáků.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu