válkaČeskoslovenskoobjevy

Sluneční soustavou putuje asteroid o velikosti planetky

Sluneční soustavou putuje asteroid o velikosti planetky
Zdroj: nasa.gov

V naší Sluneční soustavě se pohybuje obrovský asteroid, který k Zemi vrhá své menší bratříčky. V roce 2008 explodoval nad Sudánem meteorit o váze 9 tun a délce 4 metrů. Vědci jej podrobili analýze a zjistili, že se odlomil od mnohem většího tělesa. To stále putuje naší soustavou.

Tomáš Chalupa 29. prosince 2020

Vědci tehdy posbírali v poušti velké množství úlomků, které jim poskytly dostatek materiálu pro expertizu. Právě díky těmto poznatkům došli vědci k názoru, že asteroid se odlomil z podstatně většího tělesa zřejmě o velikosti trpasličí planetky, jako je třeba měsíc Ceres.

Meteorit z pouště byl pojmenován Almahata Sitta a byl tvořen uhlíkatým chondritem. Právě materiál, ze kterého je asteroid, byl hlavním vodítkem.

Ve vzorcích byly nalezen i nerost amfibol, který vzniká pouze dlouhodobým působením vody. To je jasným důkazem, že asteroid byl kdysi součástí planetky, na jejímž povrchu nebo pod povrchem se nacházela voda.

Thumbnail # Žijeme v období, kdy na Zemi dopadá nadprůměrné množství meteoritů
Mohlo by Vás zajímat:

Žijeme v období, kdy na Zemi dopadá nadprůměrné množství meteoritů

Amfibol nebyl nalezen v žádném meteoritu, který kdy dopadl na Zemi. Už to z Amahatty Sitty dělá unikátní kousek, ale vědce zajímá mnohem více, zda se podobné chondritové meteority nenacházejí ještě jinde poblíž Země.

V tomto směru se odborníci těší na návrat sondy Osiris, která letos těžila vzorky na asteroidu Bennu. S odebranými vzorky se sonda v roce 2023 vrátí zpět na Zemi pro jejich detailnější výzkum. Vědci doufají, že by jim mohlo složení vzorků ukázat, že chondrity a další nerosty jsou v asteroidech přítomné častěji. Možná, že se ona planetka rozpadla na mnohem více kusů – asteroidů, které se pohybují Sluneční soustavou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu