válkaČeskoslovenskoobjevy

Sluneční magnetické čáry na nevídaných snímcích

Sluneční magnetické čáry na nevídaných snímcích
Zdroj: dailymail.co.uk

Slunce na první pohled vypadá jako žhnoucí žlutá koule. Ve skutečnosti je jeho povrch mnohem dynamičtější a barvitější. Jednou z vrstev je i magnetické pole, které sice nevidíme, ale které je neustále v pohybu a má na svědomí i pohyby hmoty přímo na Slunci. Sonda Solar Dynamics Observatory přinesla poprvé v historii snímky, které ukazují, kudy přesně procházejí magnetické čáry na Slunci.

Tomáš Chalupa 17. března 2016

Takzvaná mapa slunečního magnetismu byla vytvořena pomocí speciálního počítačového programu. „Vůbec netušíme, kde se vlastně magnetické pole tvoří. Zda je to blízko povrchu Slunce, nebo naopak někde hodně hluboko,“ říká Dean Pesnell z Goddardova vesmírného letového centra v Marylandu.

Zatím se ví, že magnetické pole se pohybuje v jedenáctiletém cyklu. V rámci cyklu se erupce na slunci zvětšují a stávají se častějšími, až dosáhnou svého maxima, a pak nastane opačný proces, kdy se Slunce postupně uklidňuje. Celý koloběh se opakuje stále znova a znova každých jedenáct let. V současnosti je Slunce uprostřed klidového období, jednoho z nejklidnějších za posledních sto let.

Další články

Zavří­t reklamu