válkaČeskoslovenskoobjevy

Slunce odpálilo naráz 4000 min, které shodili Američané do moře u Vietnamu

Slunce odpálilo naráz 4000 min, které shodili Američané do moře u Vietnamu
Zdroj: atlasobscura.com

4. srpna roku 1972 ve vietnamském přístavu Hai Phongu explodovalo několik desítek podmořských min, které do vody shodily americké bombardéry. Miny měly magnetickou roznětku a měly explodovat ve chvíli, kdy nad nimi bude proplouvat loď. Jenže žádné lodě nad nimi nepluly, miny vybuchly jen tak. A všechny téměř současně.

Tomáš Chalupa 18. prosince 2018

Tato situace se opakovala v průběhu měsíce na mnoha místech pobřeží obsazeného nepřítelem. Všude vybuchovaly miny, aniž by k tomu byl jakýkoliv důvod. Ten důvod ovšem existoval, ale nacházel se desítky milionů kilometrů daleko. Bylo to Slunce.

V onom měsíci totiž Slunce vyprodukovalo sérii velmi silných výbojů. Byly mnohem silnější než běžné výboje. Magnetometry se dostaly zcela mimo svojí škálu měření. Byly pozorovány silné polární záře nad Amerikou i Evropou, a to dokonce i ve Španělsku nebo na Kubě. NASA dokonce kvůli tomu měla obavy, že by záření mohlo zabít astronauty v raketě po cestě k Měsíci.

Nebývale silná sluneční aktivita měla také vliv na magnetické rozněty min u pobřeží Vietnamu. Tehdy pro tento jev nebylo vysvětlení, navíc se poměrně obtížně shromažďovala data uprostřed války a na nepřátelském území, takže všechny informace zůstaly pohřbeny ve válečných archivech. Teprve nedávno se k těmto údajům dostala Delores Knippová, profesorka vesmírných technologií spolupracující s NASA.

Došla k závěru, že to, co se stalo v srpnu roku 1972, byla událost stejně silná jako slavná Carringtonská událost z roku 1859. „Úplně mě to posadilo do židle. Věděla jsem, že ta sluneční bouře byla silná, ale nevěděla jsem, že byla tak extrémní,“ říká Knippová. Byly to právě výbuchy magnetických min, které potvrdily, že šlo o naprosto mimořádnou událost.

Dozvěděla se o této události mnohé přímo od bývalých vojáků. Jeden z nich uvedl, že byl velícím důstojníkem flotily válečných lodí ve Vietnamu. Potvrdil jí, že radisté měli neustálé problémy s vysíláním a přijímáním radiových zpráv, spojení bylo často prakticky nemožné. To byl další z důsledků elektromagnetické bouře. Podle Knippové je nepochybné, že v roce 1972 proběhla nejsilnější elektromagnetická bouře novodobé historie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu