Slunce 4. června vypadalo jako kulečníková koule, zcela bez skvrn.

Slunce 4. června vypadalo jako kulečníková koule, zcela bez skvrn. | zdroj: dailymail.co.uk


Slunce je bez skvrn, jeho aktivita na minimu, může nastat malá doba ledová

TÉMATA: slunce | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 06. 2016 | 13:30

Slunce je nyní jako kulečníková koule, říkají vědci. Znamená to, že na jeho povrchu nejsou prakticky žádné skvrny, které jsou jinak zcela obvyklé. Jejich počet je nejnižší od roku 1906, kdy proběhl sluneční cyklus 14.

Nacházíme se právě v cyklu 24, jehož vrchol nastal v roce 2008. Sluneční aktivita byla nejsilnější v roce 1906, od té doby klesá. Někteří se dokonce obávají, že se v důsledku toho blíží něco jako malá doba ledová

4. června došlo k situaci, kdy na Slunci nebyla pozorována ani jedna skvrna. Tato situace podle vědců indikuje, že sluneční aktivita dosáhla svého minima a měla by začít stoupat. Při slunečním maximu je naopak Slunce plné skvrn a také silných slunečních erupcí a výbojů. Nyní je Slunce zcela klidné.

Minimální sluneční aktivita byla zaznamenánana v letech 1645 až 1715. Celých sedmdesát let nebyly na Slunci pozorované žádné skvrny. Vědci dávají sluneční aktivitu v tomto období do souvislosti s velkým ochlazením a také vulkanickou činností, která je zaznamenána v historických pramenech. 

Pokud vše půjde podle předpokladů, k naprostému minimu sluneční aktivity dojde v letech 2020-2030. Právě tehdy by mohlo dojít k malé době ledové. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 06. 2016 | 13:30

Zavří­t reklamu