válkaČeskoslovenskoobjevy

Složitá cesta Eltona Johna ke coming outu: provázely ji drogy, bulimie a pokusy o sebevraždu

Složitá cesta Eltona Johna ke coming outu: provázely ji drogy, bulimie a pokusy o sebevraždu
Zdroj: pinterest
+ 6 fotek+ 7 fotek

Až do svých čtyřiceti let britský zpěvák Elton John tajil, že je gay. Nyní sice tvrdí, že o tom nemluvil, protože si myslel, že už to dávno všichni vědí a také proto, že se ho nikdo na to ani neptal. Na druhou stranu zmátl svoje fanoušky, když se v roce 1988 oženil s ženou. Měl ve své sexuální orientaci zmatek?

blondie 31. března 2015

„Až do svých třiadvaceti jsem s nikým nespal,“ prohlásil v jednom ze svých rozhovorů slavný britský zpěvák a klavírista Elton John. Jak dodává, byl tehdy velmi naivní a neznalý, neboť v 50. letech se o sexu neučilo ani nemluvilo, jako kdyby šlo o něco nechutného a hnusného. Takže se raději těmito otázkami vůbec nezajímal.

Eltonova první láska, sekretářka Lisa Woodrow

Eltonova první láska, sekretářka Lisa Woodrow

Problém nastal, když se v roce 1967 seznámil s dívkou jménem Linda Woodrow a začal s ní chodit. Netrvalo dlouho a ti dva se spolu zasnoubili. Než ovšem došlo ke svatbě, pokusil se Elton spáchat sebevraždu. Ženit se totiž nechtěl a nevěděl, jak z toho ven. Jak později přiznal, byl ve skutečnosti zamilovaný do svého spolubydlícího Bernieho Taupina, jenž pro něj skládal písňové texty. Taupin byl ovšem heterosexuál, takže s Eltonem Johnem mohl maximálně utvořit uměleckou dvojici, což se ostatně stalo a oběma jim to přineslo velký úspěch. Nicméně zpěvák na konci 60. let zažíval totální citový zmatek. Tušil, že je homosexuál, ale nedokázal se s tím vyrovnat. Není se čemu divit, homosexualita byla v Británii až do roku 1967 nezákonná a zpěvákovi tak hrozilo, že kvůli ní půjde za katr. Tohle všechno zřejmě Eltona Johna dohnalo k jeho prvnímu pokusu o sebevraždu, při kterém ho načapal jeho dvorní textař.

“Jednoho dne vyjdu z pokoje, scházím dolů do předsíně a najednou ucítím plyn. Říkám si, že někdo zapomněl vypnout troubu v kuchyni. Jdu do kuchyně a vidím Eltona, jak leží na podlaze a má puštěnou troubu na plyn. Mou bezprostřední reakcí by mělo být, ach můj bože, on se chce zabít. Místo toho jsem se ale začal smát, protože ležel na polštáři a ještě si k tomu otevřel okna,“ popsal celou situaci Bernie Taupin. O pár let později o tom složil text písně „Someone Saved My Life Tonight“.

Elton John v jednom ze svých výstředních kostýmů na vystoupení

Elton John v jednom ze svých výstředních kostýmů na vystoupení

Lindu si Elton John k jejímu velkému zklamání nakonec nevzal a dal na radu kamarádů, aby zůstal svobodný a volný. K prvnímu sexuálnímu styku se odvážil až v roce 1970, poté co přicestoval do Ameriky. „Já jsem opravdu nevěděl, co jsem, dokud jsem nepřijel do Ameriky a neměl sex v San Franciscu v roce 1970. Bylo to s někým, kdo byl stejného pohlaví,“ prozradil po mnoha letech v jednom rozhovoru. To už měl jasno v tom, že je gay, ale šťastný z toho moc nebyl, dokonce se v roce 1975 pokusil podruhé spáchat sebevraždu, když spolykal 60 tabletek Valia a před zraky své matky a babičky skočil doma do bazénu.

Rok nato, v roce 1976, se v rozhovoru pro magazín Rolling Stone označil za bisexuála. Dva roky nato si nechal propíchnout ucho a začal nosit náušnici. V roce 1981 natočil píseň nazvanou Elton´s Song, která vypráví příběh o homosexuálním teenagerovi, který se zamiloval do chlapce, ale stydí se dát své city najevo. Jako by zpěvák zpíval sám o sobě, protože i on byl příliš stydlivý na to, aby se lidem svěřil se svou sexuální orientací. Tato píseň mnoho lidí tehdy zarazila, nevěděli, co si mají o zpěvákovi myslet, zda je gay, nebo bisexuál, jak o sobě tvrdil. V některých zemích píseň dokonce kvůli její homosexuální tématice zakázali pouštět v rádiích.

Elton John a jeho nevěsta Renate Blauel

Elton John a jeho nevěsta Renate Blauel

Aby uklidnil své fanoušky, bere si Elton John v roce 1984 v den Svátku zamilovaných za ženu německou zvukovou inženýrku Renate Blauel. Začne však mít problémy s hlasivkami, musí jít na operaci a kromě to se dál potýká s bulimií, závislostí na drogách i alkoholu. V roce 1988 už nemíní žít dál ve lži, s Renate se rozvede a přizná se konečně, že je gay.

Jeho trápení tím ovšem nekončí. V roce 1990 umírá jeho přítel z Indiany v pouhých 19 letech na AIDS. Elton John mu zazpívá na pohřbu. „Bylo mi ho líto – měl HIV, jeho rodina byla diskriminována, musel se přestěhovat do jiného města, stříleli mu do oken, podpálili schránku na dopisy, nemohl chodit do školy,“ vyprávěl zpěvák. Tato událost změní Eltonovi život. Podstoupí odvykací léčbu a skoncuje s drogami a alkoholem. Nemá ale ještě vyhráno. Musí se vyrovnat se ztrátou svého partnera, který spáchá sebevraždu, protože jako křesťan se nedokáže se svojí homosexualitou vyrovnat a trpí pro ni hlubokými pocity viny. Zpěváka také zasáhne případ studenta Matthewa Sheparda z univerzity ve Wyomingu, který je kvůli své sexuální orientaci v roce 1998 zavražděn. Elton John mu věnuje v roce 2001 píseň „American Triangle“.

Dá se říct, že se Eltonu Johnovi začne v osobním životě dařit, až když v roce 1993 naváže stabilní a dlouhodobý vztah s filmařem Davidem Furnishem. S ním jako by se zpěvák konečně našel. V roce 2005 spolu uzavřou manželství a později také adoptují dva syny. Kvůli nim se zpěvák začne chovat mnohem spořádaněji, drogám se na hony vyhýbá a snaží se jako otec jít svým dětem dobrým příkladem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu