válkaČeskoslovenskoobjevy

Slovenský turista dokázal zázrak. Přešel po vodě

Nemusíte být Ježíšem a mít nadpřirozené schopnosti, stačí být Slovákem, vyjít na túru do Vysokých Tater a vzít si s sebou kameru. Uděláte pár kroků po křišťálově průzračném jezeře, natočíte o tom 38 sekund trvající video, vložíte na YouTube a o zázrak je postaráno. Píšou o vás světová média a o vašich zázračných schopnostech i důvěryhodnosti se rázem přou na internetu miliony lidí. Je to voda, nebo sklo? Je to skutečnost, nebo zase nějaký hoax?

Jan Kyzlink 13. prosince 2014
Procházka po Velkém Hincově plesu ve Vysokých Tatrách

Procházka po Velkém Hincově plesu ve Vysokých Tatrách

„Nikdy jsem za celý život neviděl tak čistý led. A to jsem Kanaďan a už jsem viděl docela dost ledu,“ podivuje se nad záběry z tatranského plesa jeden z komentátorů. Další tvrdí, že po něčem takovém už zkoušel přejít, jenže to pod ním prasklo, z čehož vyvozuje, že video je padělkem. Jiný diskutér zase ironicky popisuje, jak bylo celé video vytvořeno:

„Ten chlapík si nasadil létající boty, doma to pak upravil photoshopem, jako kulisu přidal hory z lepenky a pak tam byl ještě jeden, co natáčel, zavěšený z helikoptéry, ale museli pak doma vyzmizíkovat ty vlnky, no a tady to máte … je to podvod.“

Chůze po křišťálově průzračné vodě

Chůze po křišťálově průzračné vodě

Na obranu tvůrců videa samozřejmě přispěchali hlavně slovenští soukmenovci, kteří všem pochybovačům navrhují se místo dohadování raději přijet podívat přímo na místo. Tím je Velké Hincovo pleso v Mengusovské dolině ve Vysokých Tatrách, které je největším a nejhlubším jezerem na Slovensku (inu povedená reklama).

Velké Hincovo pleso má rozlohu 20,0800 ha a hluboké je 53,7 metrů.

Velké Hincovo pleso má rozlohu 20,0800 ha a hluboké je 53,7 metrů.

Igor Ludma pak k celému zázraku přináší vědecké vysvětlení: „Tohle je možné, když teploty rychle poklesnou z relativně mírných na velmi nízké a jestliže v té době ještě není žádný sníh, který by jinak led zakalil. A my jste tu nedávno právě takovéhle podmínky měli.“

V každém případě byla vrstva ledu tenká, protože slovenští turisté po ní zjevně opatrně našlapovali, aby se pod ní nepropadli, a jak někteří diváci poznamenali, bylo prý v určitých sekvencích videa slyšet i zapraskání.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu