Létající auto slovenského konstruktéra Štefana Kleina | zdroj: youtube.com


Slovák vymyslel létající auto, teď se s ním však zřítil na zem

user-avatar

ExtraStory.cz

11. 05. 2015 | 14:00

Štefan Klein je slovenský vynálezce a autor létajícího automobilu Aeromobil. Je to prototyp, který byl označován za zatím nejdokonalejší létající auto. Klein postavil už třetí verzi vozu, ovšem ten se s ním na letišti v Nitře zřítil. Klein utrpěl zranění.

Není jasné, co bylo příčinou havárie, zda šlo o technickou závadu, chybu pilota-řidiče či jinou záležitost. Jediné, co se zatím ví je, že Aeromobil se za letu dostal do vývrtky. Klein byl schopen aktivovat padák, což mu zachránilo život, protože padák ztlumil náraz na zem. Klein tak vyvázl jen s lehčími zraněními a ze stroje se dokázal dostat sám. 

Je otázkou, jaký vliv  bude mít havárie na další postup v konstrukcí létajícího auta. Prototyp utrpěl poškození, ale není zničen. Klein tvrdil, že první zákazníci si budou moci jeho stroj koupit už v roce 2017. Jenže nyní se vše nejspíš opozdí, protože se bude vyšetřovat havárie, a pokud se ukáže, že nešlo o chybu pilota, bude potřeba se zabývat technickou stránkou vozu. Na druhou stranu je podle odborníků pozitivní, že se autu aktivovaly záchranné prvky, především padák, což svědčí o tom, že bezpečnostní systémy fungují velmi dobře. Bude potřeba počkat na výsledky vyšetřování, které vede jak policie, tak Státní á letecký úřad a Letecká inspekce.  

 

témata

user-avatar

ExtraStory.cz

11. 05. 2015 | 14:00

Zavří­t reklamu