válkaČeskoslovenskoobjevy

Slovák si splnil sen, postavil létající auto

Slovák Štefan Klei se věnuje vývoji létajících aut přes dvacet let a výsledkem je skutečné létající auto - Aeromobil. Už žádné stání v kolonách, čekání na trajekt, objíždění míst, kde je silnice zrovna uzavřená. S Aeromobilem prostě přeletíte tam, kam potřebujete.

Redakce Extrastory.cz 25. září 2014

Jeho vozidlo je mimořádně lehké, váží pouhých 450 kilogramů. Po dálnici může jet zcela dostačující rychlostí 160 km/h. Spotřeba 8 litrů na 100 km taky není nic, co by se vymykalo standardům. Na jednu nádrž ujede zhruba 500 kilometrů.

Aeromobil

Aeromobil

Co se týče létání, tam se Aeromobil řadí mezi ultralighty. Letová rychlost je 200km/h a dolet 700 km. Pohonnou jednotku tvoří čtyřválec Rotax 912. V létajícím autě se pohodlně svezou dvě osoby.

Aeromobil

Aeromobil

Klei postavil už několik generací Aeromobilu, v současnoti pracuje na verzi 3.0, zatímco na technických veletrzích se už prezentoval s verzemi 1.0, 2.0. a 2.5. Právě ta poslední je vidět na videu a jde zatím o nejzdařilejší verzi. Pokud se jednou lidé skutečně začnou přepravovat pomocí létajících aut, pak v tom asi bude mít prsty právě Štefan Klei.

Další články

Zavří­t reklamu