válkaČeskoslovenskoobjevy

Slováci vymysleli revoluční ekokapsle. Dá se v nich žít mimo civilizaci

Slováci vymysleli revoluční ekokapsle. Dá se v nich žít mimo civilizaci
Zdroj: nicearchitekts.sk
+ 5 fotek+ 6 fotek

Slovenští Nice Architekts se sídlem v Bratislavě přišli s opravdu průlomovou záležitostí. Jejich ekokapsle je zcela soběstačná a tudíž nezávislá jednotka určená k bydlení kdekoliv na světě. Její využití je opravdu široké, od individuálního bydlení, přes příbytek pro cestovatele až po vědecké stanice.

Tomáš Chalupa 28. května 2015

Každá ekokapsle je vybavena solárními panely, větrnou turbínou a speciálními lapači dešťové vody. Jak by řekl Saturnin: „Jsme nezávislí na elektrárně, kapitáne.“ A nejen to, ekokapsle je nezávislá i na vodovodním řadu. Vodu obstarávají právě lapače dešťové vody.

Architekti plánují uvést ekokapsle na trh už příští rok, předobjednávky ale už kancelář přijímá nyní. A podle všeho o zájemce není nouze. Využití ekokapslí je neuvěřitelně široké, neomezuje se zdaleka jen na bydlení pro jednotlivce, ale dá se využít při humanitárních katastrofách, expedicích, jako součást vědecké stanice nebo při jakémkoliv jiném účelu. K vidění bude v těchto dnech na vídeňském architektonickém veletrhu Pioneers festival, který se koná 28. a 29. května.

Součástí kapsle je vyhřívaná postel, kuchyně s tekoucí vodou, splachovací záchod, sprcha s teplou vodou, zkrátka vše, co k bydlení patří. V kapsli mohou bydlet dva lidé. Podstatné je, že nepotřebuje žádné napojení na elektřinu, není potřeba nic dobíjet, shánět vodu, vše si bere kapsle ze svého okolí sama. V případě dlouhého bezvětří a zatažené oblohy se elektřina získává z výkonné baterie, která se následně dobíjí, jakmile se začne točit turbína nebo svítit slunce.

Součástí jsou i vodní filtry, které umožňují zpracovávat nejen dešťovou, ale i jakoukoliv jinou vodu z okolí. Architekti garantují, že s kapslí je možné žít mimo civilizaci po celý rok.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu