Slováci budou první zemí v Evropě, která vybuduje inovativní Hyperloop.

Slováci budou první zemí v Evropě, která vybuduje inovativní Hyperloop. | zdroj: wired.com


Slováci chtějí zrealizovat geniální nápad Elona Muska. S Hyperloopem přicestují do Prahy za 19 minut!

TÉMATA: technologie | vlaky | slovensko

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 03. 2016 | 14:30

Slováci překvapili svět, když oznámili, že hodlají postavit tubusovou rychlodráhu, kterou vynalezl miliardář Elon Musk, majitel firmy Tesla a Space X. Překvapivý krok má přinést Slovákům výrazné zrychlení jejich cestování do Prahy. Hyperloop to zvládne za 19 minut.

Zajímavé je, že sám Elon Musk už práva k Hyperloopu údajně nevlastní. Ta drží několik menších soukromých firem, které se s nápadem snaží prorazit. V USA se jim to podařilo a v Nevadě se již buduje experimentální trať. Jedna z firem Hyperloop Transportation Technologies ale podepsala kontrakt také se Slovenskem. Jde o opravdu inovativní krok, kterým Slováci překvapili všechny kolem. A to bez ohledu na to, že stále není jasné, kdy se vlastně začne stavět. Podstatné je, že naši východní bratři se rozhodně nebojí inovací a nových technologií.

Hyperloop v podstatě funguje jako potrubní pošta. Jen místo schránky s dopisem putuje obřím tubusem kapsle s lidmi. Podstatou je podtlak, který v tunelu je a díky němuž je tření minimální a rychlost maximální. A maximální znamená blížící se rychlosti zvuku. Z Bratislavy do Prahy by kapsle dorazila za 19 minut. Vše je ekologické, elegantní, přímočaré. Z jednoho města do druhého povede obří tubus podobný ropovodu na pilonech a uvnitř něj bude kyvadlově jezdit kapsle. Vlaky jsou oproti tomuto způsobu drahé, pomalé a neekologické. Existují už vize, že se jednou takto propojí všechna hlavní města Visegradské čtyřky.

Sám Elon Musk přitom tvrdí, že o nějakém masovém využití neuvažuje, protože se mu nápad nezdá příliš estetický. Krajinu by totiž zhyzdila síť nadzemních potrubí. Pokud by to ovšem takto dramaticky zrychlilo cestování, dá se předpokládat, že mnoho lidí by bylo ochotno nad estetickými hledisky přimhouřit oči. Jestli se Slováci stanou průkopníky v budování Hyperloopu, ukáží až nejbližší roky. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 03. 2016 | 14:30

Zavří­t reklamu