válkaČeskoslovenskoobjevy

Sloní zkratka k mangu: podívejte se, jak se sloni promenádují hotelem

Každým rokem v době od konce října až do prosince nakráčí do vestibulu hotelu Mfuwe v Zambii poněkud zvláštní hosté. Malé stádo slonů projde ležérně kolem recepce a zamíří rovnou na zahradu za zrajícími mangovníky.

Markéta Oderská 31. srpna 2015

Hotel Mfuwe v Národním parku Jižní Luangwa v africké Zambii je zřejmě jediným na světě, kde při odbavování na recepci budete muset uvolnit cestu stádu slonů. Hotelovým vestibulem totiž vede zkratka k mangovníkům, jejichž sladké plody tihle tlustokožci nesmírně milují. Když se v roce 1998 hotel Mfuwe stavěl, netušili jeho stavitelé, že jej postavili na trase, kudy se sloni každým rokem ubírají za svojí oblíbenou pochoutkou. Sloni si ovšem z překážky na cestě těžkou hlavu nedělali a k mangovníkům to vzali rovnou přes hotelovou halu. Personál to respektuje a zvířatům v jejich cestě nijak nebrání.

Pozor, právě přicházejí sloni.

Pozor, právě přicházejí sloni.

„Procházejí tudy, jakmile jsou plody zralé. Trvá to okolo čtyř až šesti týdnů, v tu dobu sem chodí každý den nebo obden a krmí se tu mangy,“ říká majitel hotelu Andy Hogg. Návštěvníci hotelu se podle bát nemusí, dosud tu prý k žádnému incidentu nedošlo. Sloni jsou velmi klidní a mnohem více než lidem věnují pozornost ovoci.

„Občas jsou tak pohodoví a uvolnění, že nám na zahradě i usnou,“ dokládá manažer hotelu Ian Salisbury. Ba co víc, jedna slonice v hotelovém areálu porodila dokonce mládě, kterému personál dal přezdívku „Lord Wellington“. Ten se totiž v hotelu cítí, jako by mu patřil. Sloni jak známo navíc nosí štěstí – v tomto případě v podobě nové klientely. Houfy turistů se sem jen hrnou, aby viděli zblízka, jak těžcí tlustokožci zlehka berou hotelové schůdky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu