válkaČeskoslovenskoobjevy

Slon nikdy nezapomíná: Podívejte se, jak se po třech letech odloučení přivítala sloní máma se slůnětem

Staré pořekadlo o tom, že slon nikdy nezapomene, se opět potvrdilo, jak dokazuje dojemné video zachycující návrat asijské slonice Me-Bai ke své matce po třech letech odloučení.

Markéta Oderská 14. srpna 2015

Slonici Me-Bai byly tři roky, když ji odebrali od matky a prodali, aby se na ní mohli vozit turisté v Thajsku. Takto sloužila tři a půl roku, ale protože na tuhle práci byla příliš mladá a trpěla stresem, slábla a ztrácela na váze, až se jí majitelé rozhodli zbavit. Naštěstí se jí ujali záchranáři z Přírodního parku Sloní nebe na severu Thajska. „Když do rezervace poprvé přišla, byla nervózní a ostražitá k lidem, ale rychle zjistila, že její noví chovatelé nemají v nejmenším úmyslu ji ubližovat,“ sdělili pracovníci přírodního parku. Naopak jí chtěli pomoci. Když se tedy dozvěděli, že její matka Mae Yui slouží v nedalekém turistickém resortu, spojili se s jejími majiteli a přemluvili je, aby dovolili samici znovu se setkat se svou sloní „dcerou“. Emotivní okamžiky z jejich setkání pak natočili na kameru.

Setkání sloní matky s dcerou

Setkání sloní matky s dcerou

Video ukazuje, že ani po třech a půl letech matka ani mládě na sebe nezapomněly a svým specifickým způsobem si vyjadřovaly lásku. Tiskly se k sobě, mávaly boltci a hladily se navzájem choboty. Po celou dobu setkání se od sebe neoddálily, společně se procházely i jedly, jako by se bály, že je zas odtrhnou od sebe. Naštěstí majitelé a záchranáři spolupracují na tom, aby oba slony pomohli vrátit zpátky do divočiny, kde by žili volným životem.


Slonice a slůňata se rády druží, na staré přátele nezapomenou

Vědecké studie dokazují, že slonice obvykle žijí v malých skupinách se svými mláďaty, zatímco dospělí samci preferují nezávislost. Samice a slůňata si tvoří poměrně složitou síť sociálních vazeb s přáteli, příbuznými a známými, podobně jako je tomu u lidí. I na velkou vzdálenost umí své blízké vystopovat, poznat je i po delší době odloučení a znovu s nimi navázat vztahy. Jen velmi zřídka se slůně oddělí od své matky před dosažením pátého roku svého života. Pokud k tomu dojde, snášejí to jak matka, tak i mládě velmi těžce. Studie rovněž ukazují, že sloni se v případě stresu vzájemně utěšují měkkým šveholením a jemným hlazením v oblasti hlavy a genitálií, přesně jako to dělá sloní pár na videu. Dotýkají se a mazlí svými choboty, které jsou velmi citlivé.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu