válkaČeskoslovenskoobjevy

Slepý mladík se stal úspěšným horolezcem a fotografem

Slepý mladík se stal úspěšným horolezcem a fotografem
Zdroj: odditycentral.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Rčení, že nic není nemožné nebo že všechno jde, když se chce, skvěle pasuje na příběh čtyřiadvacetiletého Justina Salase. Ten ve 14 letech přišel o zrak. Přesto je dnes fotografem a horolezcem.

Tomáš Chalupa 24. července 2018

Salasovi začali odumírat oční nervy už v pěti letech. Nikdo pořádně neznal důvod, každopádně lékaři konstatovali, že mu nedokáží pomoci. Ve čtrnácti letech tak už prakticky neviděl. Salas se v té době zcela pohroužil do sebe. Pro čtrnáctiletého chlapce to bylo, jako by jeho život skončil. Přestal téměř komunikovat s okolím.

Jednoho dne mu kamarád Beau Johnson nabídl, že s ním pojede na kole. Pojede před ním a povede ho po bezpečné cestě. Salasovi stále zůstalo poměrně dobré periferní vidění, takže mohl rozeznat okraje cesty. Další kamarád ho zase vzal na lezeckou stěnu s tím, že k lezení vlastně vůbec vidět nepotřebuje, stačí cítit povrch a hledat správné úchyty. Za vydatné pomoci kamarádů, kteří mu říkali, kde je jaký úchyt, se mu podařilo naučit se obstojně lézt nejen po stěně, ale i na opravdových skalách.

Postupem času dokázal zdolat mnoho opravdu těžkých výzev. Podle přátel nikdy svou slepotu nezastíral, ale zároveň na ni nijak neupozorňoval. Nikdy neřekl: Pozor, lezu a jsem slepý. Vždy se snažil vystačit si sám. Jeho aktivity mu přitáhly několik sponzorů, takže k horolezectví získával i finanční podporu. Navíc se pustil i do svého druhého koníčku, kterým je fotografování.

Není sice schopen vidět, co fotí, ale jak sám říká, cítí vzduch, slunce, hlasy, vnímá dané místo svými zbývajícími smysly a fotí tak svým vnitřním zrakem. Na speciálně upraveném počítači s velkým displejem je pak schopen uvidět alespoň kontrast jednotlivých zvětšených snímků. Při pohledu na jeho snímky člověk nenapadne, že je fotil slepý člověk.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu