válkaČeskoslovenskoobjevy

Slepý inženýr dal lepší oči námořním kapitánům

Slepý inženýr dal lepší oči námořním kapitánům
Zdroj: amusingplanet.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Mělčiny a písečné kosy představují nebezpečí pro námořníky, stejně jako podmořská skaliska a další překážky. Je téměř nemožné na těchto místech zakotvit, nebo dokonce postavit maják. Díky Alexanderu Mitchellovi je ale přesto možné stavět majáky nad těmito nebezpečnými oblastmi.

Tomáš Chalupa 31. října 2019

Alexander Mitchell byl cihlář z Belfastu. Město s velkou mořeplaveckou tradicí bylo plné příběhů o ztroskotání lodí a ponurých osudech námořníků, kteří takovou událost zažili. Příběhy se nepochybně donesly i k Mitchellovi, který, přestože neměl žádné formální vzdělání v oblasti stavebnictví, chtěl začít stavět majáky. Že neměl vzdělání byla jen jedna část problému, tou druhou bylo, že byl zcela slepý.

Odmalička měl slabý zrak, jeho stav se postupně zhoršoval, až oslepl ve 22 letech úplně. Za vším byly neštovice, které prodělal v dětství. Přesto jeho život nebyl nijak trudný. Byl to optimistický mladý muž, který si vzal dceru sousedky odvedle a měl s ní pět dětí. Jeho výroba cihel také prosperovala, takže i přes fyzický handicap se mu v životě vedlo dobře.

Vydělal tolik peněz, že mohl zanechat byznysu a věnovat se svým zálibám. Nechal si ve věku 52 let patentovat speciální vrták na hloubení jam do země. Ty nahradily do té doby běžný způsob, kdy se údery kladiva zarazil do země ostrý klín.

Právě tento vynález mu umožnil přijít s myšlenkou stavět majáky na nepřístupných místech tak, že by stály na pylonech. Provedl za tím účelem několik experimentů a ty dopadly uspokojivě. Přesto trvalo tři roky, než přesvědčil úřady, aby mu vydaly povolení ke stavbě majáků.

Navíc díky této licenci mohl stavět také mosty a další konstrukce, se kterými se prosadil až v Indii. Jeho budovy včetně majáků rostly na mnoha místech světa. Jeho konstrukce se v principu využívala i pro vztyčování telegrafních sloupů nebo sloupů vysokého napětí. Mitchell byl přijat jako člen do Komory civilního inženýrství a byl vyznamenán Telfordovou medailí. Zemřel ve věku 88 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu