válkaČeskoslovenskoobjevy

Slepec dokázal sám přejít největší solnou poušť za šest dní

Albar Tessier dokazuje, že zdravotní hendikep není překážkou ke zvládání náročných výzev. Nevidomý Francouz ušel 140 kilometrů napříč největší solnou pouští na světě za šest dní. Průvodcem na cestě mu byla audio GPS navigace.

Yvonne Pokorná 28. srpna 2018

Albar Tessier, který ve Francii učí nevidomé děti, si sám sobě tuto osobní výzvu stanovil ještě předtím, než zcela ztratil zrak. Chtěl světu ukázat, že hendikepovaní lidé jsou také schopni neuvěřitelných kousků, když se rozhodnout překonat své limity. Na přechod největší solné pláně Salar de Uyuni v Brazílii se připravoval tři roky, během kterých studoval tamní geografii a radil se s těmi, kteří tudy již prošli.

Solná pláň Salar de Uyuni s rozlohou 10 582 kilometrů čtverečních je pozůstatkem prehistorického jezera. Jeho vyschlé dno je dnes pokryté několikametrovou vrstvou soli. Až k obzoru se táhne bílá pokrývka, která připomíná sníh. Ačkoliv je solná pláň téměř zcela plochá, nadchází se v nadmořské výšce 3650 metrů s teplotami kolísajícími mezi -3 až 20 stupni Celsia.

Salar de Uyuni je největší solná pláň na světě

Salar de Uyuni je největší solná pláň na světě

Aby si úkol ještě ztížil, vybral si Tessier nejdelší trasu přes poušť. Musel urazit 140 kilometrů, které dělí brazilskou vesnici Llica, odkud vyrazil, od cílové trasy v obci Colchani. Denně ušel 23 kilometrů. Za sebou táhl vozítko s vodou, stanem, spacákem a dalšími potřebami. Až do konce cestoval sám, jen s pomocí audio GPS navigace. V bezpečné vzdálenosti od něj mu byl ale nablízku záchranný tým s lékařem, na který se mohl Tessier obrátit v případě nouze, což se ale nestalo.

“Cesta byla docela dobrá,” uvedl na tiskové konferenci po skončení své výpravy. “Jen během prvních tří dnů nastaly určité potíže,” dodal. Tak například během druhé noci takřka nezamhouřil oči. Strhl se silný vítr a jeden ze stanových kolíků se uvolnil. Do toho začalo sněžit. Druhý den ráno ale musel vstát a pokračovat v túře.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu