válkaČeskoslovenskoobjevy

Slepé střevo vám možná operovali zbytečně. Podle nové studie prý stačí jenom antibiotika

Slepé střevo vám možná operovali zbytečně. Podle nové studie prý stačí jenom antibiotika
Zdroj: livescience.com

Patříte k lidem, které akutní zánět slepého střeva dohnal na operační sál? Podle nového zjištění finských vědců se tak možná stalo úplně zbytečně.

Simona Knotkova 15. října 2018

Studie zkoumala případy 250 dospělých jedinců, kteří na zánět apendixu brali antibiotika. Jejich data srovnala se skupinou 270 lidí, kteří pro změnu podstoupili operaci. Zástupci jednotlivých skupin byli poté pečlivě sledováni dalších pět let.

Výsledky tohoto pozorování ukázaly, že 64 % jedinců léčených antibiotiky nepotřebovali chirurgický zákrok a po sledovanou dobu se u nich neprojevily žádné další potíže. Zbylých 36 % operaci nakonec muselo podstoupit, ale i tak k nim nedošlo k žádným komplikacím způsobených odkladem.

U pacientů, kteří užívali antibiotika, bylo také zjištěno menší procento následných komplikací, s rekonvalescencí, která trvala až o jedenáct dní méně, než tomu bylo u operovaných.

Podstatnou informací nicméně je, že antibiotika byla podávána pouze pacientům, u nichž nedošlo k prasknutí slepého střeva. V opačné případě musela být samozřejmě ihned provedena operace.

Celý text byl publikovaný v medicínském žurnálu JAMA.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu