| zdroj: usbg.gov


Sledujte v přímém přenosu, jak poprvé za šest let rozkvétá zmijovec titánský

TÉMATA: divy přírody | rostliny

user-avatar

Simona Knotková

29. 07. 2016 | 10:30

Amorphophallus titanum, nebo také česky zmijovec titánský, je rostlina z čeledi áronovitých, která je pověstná svým silným zápachem. Květ jednoho takového exempláře můžete nyní sledovat v přímém přenosu díky streamu washingtonské botanické zahrady United States Botanic Garden.

Květ zmijovce je velkou událostí, protože k němu dojde poprvé za šest let. Pracovníci zahrady očekávali, že se tak stane mezi 30. červencem a 2. srpnem. Rostlina si ale nakonec ještě pospíšila a zdá se, že plného rozpuku dosáhne už dnes, 29. července. Zájemci proto mají nejvyšší čas se připojit.

Právě v období květu vydává zmijovec největší zápach, který bývá přirovnáván k pachu mrtvol. Tento odér ještě posiluje teplo sálající z rozvírajících se okvětních lístků. Zatímco pro člověka tak nemusí být příjemným zážitkem sledovat zmijovce z bezprostřední blízkostí, pach rostliny k sobě láká mouchy a mrchožroutovité.

Aby zmijovec rozkvetl, je třeba velice zvláštních podmínek včetně správné teploty a vysoké vlhkosti. Proto někdy trvá i několik let, než k tomuto procesu dojde. U jedné takové ojedinělé příležitosti můžete být díky americké botanické zahradě nyní přítomni i vy.

user-avatar

Simona Knotková

29. 07. 2016 | 10:30

Zavří­t reklamu