Přímý přenos z krmítka v Makově | zdroj: YouTube


Sledujte přímý přenos z krmítka v Makově: Tolik druhů ptáků pohromadě jen tak neuvidíte

TÉMATA: zvířata | ptáci

user-avatar

Markéta Oderská

17. 01. 2016 | 09:00

Možná si řeknete, nač sledovat ptáky na monitoru, když si můžu dát krmítko na zahradu nebo na balkon a ptačí slet pozorovat z okna svého domu. Jenže spatřit zblízka tolik druhů ptáků a dalších živočichů na jednom místě se vám asi nepodaří.

Kameru pro on-line přenos umístila redakce Slow TV do Záchranné stanice živočichů Makov, která funguje od roku 1993 a založil ji Český svaz ochránců přírody. Provozuje ji Libor Šejna, profesí hajný. Je součástí celorepublikové sítě záchranných stanic a ročně přijme až tři stovky nemocných a zraněných zvířat, převážně ptáků z okresů Písek a Strakonice, což je spádová oblast, pro kterou je toto zařízení určeno. Na čtyřech tisících metrech čtverečních provozuje 35 voliér. Aktuálně se ve stanici nachází přibližně 100 živočichů. Srnky, čápy bílé, husy velké, labuť nebo různé druhy kachen můžete spatřit i na webkameře.

Hlavními hvězdami video streamů z makovské záchranné stanice jsou čápi bílí, kteří jsou poraněni na křídlech, a nemohou proto létat. Zůstávají tedy stálými obyvateli stanice a dokonce zde pravidelně hnízdí. Krmítko je umístěno přímo v jejich výběhu. Společně s čápy můžete zahlédnout i srnky, volavky nebo různé druhy kachen – ti všichni mají poblíž také misky se žrádlem. Libor Šejna tvrdí, že se ke krmítku slétá až pět desítek různých druhů ptáků, poznáte některé z nich? 

Strakapoud prostřední - od podobného strakapouda velkého se liší hlavně červeným temenem, jinou kresbou hlavy, světlejšími spodními krovkami ocasními, šedým pruhováním na bocích těla a slabším zobákem.

Ptačí druhy, které můžete vidět na přenosu z Makova:
bažant obecný, brhlík lesní, červenka obecná, řečetka zimní, čížek lesní, dlask tlustozobý, drozd kvíčala, hrdlička zahradní, hýl obecný, kachna divoká, káně lesní, kos černý, krahujec obecný, krkavec velký, morčák velký, pěnkava jíkavec, pěnkava obecná, pěvuška modrá, poštolka obecná, puštík obecný, sojka obecná, stehlík obecný, straka obecná, strakapoud malý, strakapoud prostřední, strakapoud velký, strnad obecný, střízlík obecný, sýkora babka, sýkora koňadra, sýkora lužní, sýkora modřinka, sýkora uhelníček, šoupálek dlouhoprstý, špaček obecný, volavka popelavá, volavka bílá, veverka obecná, vrabec domácí, vrabec polní, zvonek zelený,zvonohlík zahradní, žluna šedá, žluna zelená.
 

user-avatar

Markéta Oderská

17. 01. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu