válkaČeskoslovenskoobjevy

Sledování výbuchu jaderné bomby bylo v Las Vegas turistickou atrakcí

Sledování výbuchu jaderné bomby bylo v Las Vegas turistickou atrakcí
Zdroj: Las Vegas News Bureau
+ 7 fotek+ 8 fotek

Přijeďte do Las Vegas na výbuch jaderné bomby! Město hříchu v Nevadské poušti lákalo turisty z celých Spojených států na opravdu nevšední podívanou v podobě sledování atomového hřibu na obloze.

Tomáš Chalupa 13. února 2020

Od roku 1951 po několik dalších let využilo město Las Vegas zajímavou obchodní příležitost. Nabídlo lidem, že mohou na nebi sledovat gigantické atomové hřiby z jaderných testů. K reklamní kampani byla vybrána Miss Bomb, Lee Marlinová, která se objevovala jako filmová hvězda na plakátech a promo akcích.

Vznikla tak bizarní situace. Zbytek Spojených států se třásl hrůzou z možnosti jaderné války, jen Las Vegas se z nich radovalo a využilo je jako byznysovou příležitost. Jeden hráč ve Vegas se prý nechal slyšet, že jaderná bomba je to nejlepší, co mohlo město potkat.

Nutno říct, že všechny tyto aktivity byly organizovány místními byznysmeny, naopak městské úřady se snažily tyto aktivity potírat a upozorňovat na nebezpečí z radioaktivity. Na druhou stranu reálné nebezpečí z radioaktivity pozorujícím lidem nehrozilo. Nevadská nukleární střelnice Nevada Proving Ground se nacházelo 65 mil od Las Vegas a na tuto vzdálenost bylo pozorování bezpečné. Nikdo ale nemohl vědět, jak test dopadne a jestli náhodou nedojde k větší explozi s většími důsledky, než vědci čekali.

Atomové výbuchy bylo možné zpeněžit ale i jinak. Kasina měla vyvěšené kalendáře s plánovanými daty testů a v ony dny se servírovaly speciální „atomové koktejly“ a pořádaly se „atomové párty“. Celá tahle etapa skončila bleskově v roce 1963 za Kubánské jaderné krize. Tehdy i veselé osazenstvo Las Vegas trnulo, zda nevypukne třetí světová válka a velmoci na sebe neodpálí své jaderné arzenály. Popíjet v takové atmosféře atomové koktejly a pořádat party se prostě nehodilo. Navíc i armáda změnila svůj přístup a většina testů se odehrávala pod zemí mimo zraky kohokoliv nepovolaného. Odpalovat gigantické atomové hřiby v atmosféře bylo po kubánské krizi příliš provokativní. I tak si Las Vegas užilo nejméně deset let atomových radovánek.

Další články

Zavří­t reklamu